Chiny stworzą robota-satelitę do zebrania próbek asteroidy


ADMIN 7 marca, 2023

artykuł

Państwo Środka planuje wysłanie zrobotyzowanego statku kosmicznego w celu zebrania próbek najbliższej asteroidy krążącej wokół naszej planety. Wynalazek o nazwie Tianwen 2 pozwoli na zbadanie naszego najmniejszego quasi-satelity, a tuż po wykonaniu zadania zostanie on skierowany do badań kolejnych obiektów w pasie asteroid.

Celem misji Tianwen 2 jest dokładne zbadanie planetoidy 2016 HO3, zwanej jako (469219) Kamoʻoalewa, odkrytej w 2016 roku przez jeden z hawajskich teleskopów. Obiekt ten nazywany jest pseudoksiężycem, gdyż asteroida towarzyszy Ziemi w ruchu wokół Słońca, mimo iż jej obieg znajduje się już poza strefą grawitacyjną naszej planety. Planetoida 2016 HO3 nie zagraża naszej planecie i ma małą średnicę (40-100 m), natomiast jej bliskość powoduje, że świetnie nadaje się do zbierania próbek.

W czasie trwania misji potężna rakieta nośna ma uwolnić sondę składającą się z dwóch części – orbitera i modułu ponownego wejścia. Tianwen 2 ma za zadanie okrążyć 2016 HO3, a następnie przelecieć blisko planetoidy i w tym czasie zebrać pył z jej powierzchni za pomocą mechanicznego ramienia. Później sonda powróci na orbitę ziemską i uwolniony zostanie moduł powrotny z próbkami.

Na tym misja jednak się nie skończy. Orbiter ma pozostać w przestrzeni kosmicznej, a po udanym odłączeniu od modułu powrotnego orbiter ma zostać skierowany w kierunku głównego pasa asteroid, gdzie zbliży się do obiektu o nazwie 311P. Tam z kolei prowadzone będą kolejne naukowe zadania eksploracyjne.

Wyścig o dominację w kosmosie pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi trwa w najlepsze. Co chwilę słyszymy o nowych dokonaniach, misjach i sukcesach zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Niedawno pisaliśmy o rekordowo częstych startach rakiet w ramach misji SpaceX, ale jak widać Chiny dotrzymują kroku Amerykanom. Co jeszcze czeka nas w najbliższych latach jeśli chodzi o podbój kosmosu? Czas pokaże.


Udostępnij:

Najnowsze wpisy