Pomnik przedstawia piosenkarza w niezwykle słynnej pozie z wzniesioną do góry ręką. Odlany z brązu posąg ma 1,77 m wysokości i jest repliką jedynego jak do tej pory pomnika Freddiego Mercury’ego, który stoi w Montreux w Szwajcarii, gdzie piosenkarz mieszkał i nagrywał swoje płyty.
Statua w Czedżu, która kosztowała 50 milionów wonów (około 37 000 euro), ufundował Baek Soon-yeob, biznesmen i wielki fan Freddiego Mercury’ego. Po raz pierwszy wiadomość z prośbą o pozwolenie na postawienie tego pomnika napisał do zespołu Queen już w 2014 roku, a następnie ponawiał tę prośbę co miesiąc. Przez lata nie otrzymał jednak żadnej odpowiedzi. Wreszcie w 2020 roku członkowie zespołu, podczas pierwszego koncertu w Korei Południowej, zgodzili się na spotkanie z Baek Soon-yeobem w Seulu. Występ został zorganizowany po wielkim sukcesie filmu „Bohemian Rhapsody” w Korei.
W latach 70. ubiegłego wieku w Korei Południowej pod rządami junty wojskowej słuchanie muzyki zachodniej było zakazane. Nastoletni wówczas Baek Soon-yeob, podobnie jak pozostali fani Queen, musiał więc szukać nagrań legendarnego zespołu w drugim obiegu.
Teraz oczywiście słuchanie Queen jest w tym kraju w pełni legalne, ale mimo to pomysł postawienia pomnika spotkał się ze sprzeciwem lokalnej społeczności. Głównym powodem protestów była orientacja seksualna wokalisty. Homoseksualizm w Korei Południowej nie jest co prawda nielegalny, ale pozostaje tematem tabu. Lokalna stacja telewizyjna SBS podczas emisji filmu „Bohemian Raphsody” wycięła scenę, w której aktor Rami Malek całuje mężczyznę, mimo iż w kinach film nie był ocenzurowany.
Tylko dzięki determinacji Baek Soon-yeoba i koreańskich fanklubów We Will Rock You oraz Queen Forever, udało się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia. W dniu odsłonięcia pomnika w Czedżu przybyli miejscowi fani Queen. Członkowie zespołu nie pojawili się, ale gitarzysta Brian May przesłał fanom wiadomość, w której zapewnił, że jest z nimi duchem i że Freddie Mercury zapewne doceniłby ten hołd.
Artysta zmarł w listopadzie 1991 roku w wyniku powikłań wywołanych przez chorobę AIDS. Legendarny frontman grupy Queen miał w chwili śmierci 45 lat. Urodził się on w Stone Town na Zanzibarze w 1946 roku. Był frontmanem brytyjskiej grupy Queen i autorem wielu tekstów. Przez wielu uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w całej historii muzyki popularnej.
W powodu Rewolucji Zanzibarskiej przeprowadził się w 1964 roku z rodzicami i siostrą do Londynu. Freddy studiował na wydziale grafiki Ealing College of Art, a wraz z końcem lat sześćdziesiątych wstąpił do muzycznej grupy Ibex. Następnie, w 1971 roku wstąpił on do grupy Queen z którą zrobił ogromną karierę.
Największe przeboje zgrupy to utwory takie jak „Bohemian Rhapsody”, „We Will Rock You”, „Don’t Stop Me Now” czy „We Are the Champions”. W 1974 roku Freddy wyznał, że jest homoseksualistą, chociaż był w związku z Mary Austin. Jego pierwsza solowa płyta czyli „Mr. Bad Guy” ukazała się w 1985 roku. Dwa lata później zdiagnozowano u niego AIDS. 23 listopada 1991 roku wokalista potwierdził spekulacje o swojej chorobie. Zmarł dzień po swoim oświadczeniu.