Robot Boston Dynamics robi salto niczym parkourowiec!


ADMIN 19 stycznia, 2023

artykuł

Mimo że to czworonożny Spot cieszy się zwykle największym zainteresowaniem mediów, inny produkt Boston Dynamics, czyli robot Atlas, dzięki najnowszemu filmowi może to zmienić. Na video możemy zobaczyć jak olbrzymi postęp poczynił ten dwunożny robot, gdyż obecnie prezentuje akrobatyczne umiejętności.

Firma Boston Dynamics ostatnio nie przestaje nas zaskakiwać, gdyż jak widzimy na najnowszym materiale wideo, kolejny z ich robotów firmy poczynił ogromny postęp i obecnie może się pochwalić ciekawymi umiejętnościami. Mowa o humanoidalnym modelu Atlas, który wcielił się w pomocnika budowlanego, a jego zadaniem było dostarczenie torby z narzędziami na rusztowanie. Co ciekawe, robot musiał najpierw zbudować dla siebie drogę, a następnie zabrać torbę i wnieść ją na górę.

Na filmie obserwujemy jak Atlas najpierw rozgląda się wokół, podnosi leżącą obok drewnianą deskę i umieszcza ją nad dziurą, a później wraca po torbę z narzędziami. Następnie oglądamy robota jak z łatwością wchodzi po schodach i balansuje na umieszczonym wcześniej pomoście z deski, wskakujące na kolejne półki, podskakuje w miejscu, odwraca się i podrzuca przesyłkę na platformę powyżej.

Jakby tego było mało, Atlas zdobył się na mały popis w drodze powrotnej. Poza usunięciem z drogi przeszkody i sprawnym zeskakiwaniem z półek, pokazał nam trochę robo-parkouru, gdyż filmik kończy się imponującym saltem w tył!

Mimo że robot porusza się z taneczną gracją, a inżynierowie firmy mówią o prostym i przyjemnym  procesie projektowania i trenowania, to w rzeczywistości wymagało to wielu lat bardzo intensywnej pracy. Jeszcze kilka lat temu wchodzenie po schodach było dla dwunożnych robotów oficjalnie praktycznie niemożliwe, a dzisiejszy pokaz Atlasa sugeruje, że łatwo mógłby pokonać nas w rywalizacji sprawnościowej.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=XPVC4IyRTG8[/embed]

Jak możemy zobaczyć na udostępnionym wideo zza kulis, nagranie tego filmu wymagało sporo czasu i chęci, a do tego Atlas nabawił się licznych wgnieceń i zadrapań, nie wspominając o zaliczeniu wielu upadków. Zdaniem firmy to bardziej demonstracja niektórych nowych możliwości sterowania robota i zabawne nawiązanie do ich wcześniejszej pracy.


Udostępnij:

Najnowsze wpisy