To nie statek kosmitów. Naukowcy o tajemniczej komecie Oumuamua

Wyjątkowa, podłużna kometa "Oumuamua" określana potocznie mianem "kosmicznego cygara", wzbudza w środowisku naukowym niemałe zainteresowanie. Mający około 1 km długości tajemniczy obiekt jest pierwszym przybyszem spoza Układu Słonecznego, który złożył nam wizytę. Dotychczas nie było naukowego wyjaśnienia, jak to się stało, że Oumuamua ot tak przywędrował do nas z otchłani dalekiego kosmosu. Jedno z możliwych wyjaśnień pojawiło się w artykule naukowym magazynu "Nature".

Autor: Fomen
Przeczytasz w 2 min

Kometa Oumuamua po raz pierwszy została zaobserwowana 19 października 2017 roku za sprawą teleskopów znajdujących się na Hawajach. Wygląd i pochodzenie obiektu spowodowało, iż wiele osób zaczęło się zastanawiać czy mamy do czynienia ze statkiem kosmicznym, który dotarł do Układu Słonecznego z zamieszkałego przez obcych miejsca.

Z początku przemawiał za tym fakt, że obiekt rzekomo przyspieszał za sprawą sił innych niż grawitacyjne. Zamiast bowiem spowalniać, wraz z oddalaniem się od Słońca kometa nadal przyspieszała. To z kolei doprowadziło do niemałej konsternacji wśród naukowców, z których część także zaczęła rozważać teorie o możliwości istnienia jakichś silników wewnątrz obiektu.

Po bliższych badaniach i analizach stało się jasne, że Oumuamua to tylko dziwnie wyglądający niewinny kawałek kosmicznej skały. Z czego wynika zatem tajemnicze przyspieszanie? Zagadkę tę spróbowali wyjaśnić badacze na łamach pisma „Nature”.

Jennifer Bergner – astrochemiczka z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Darryl Seligman, astrofizyk z Uniwersytetu Cornella twierdzą, że Oumuamua przyspiesza z powodu uwalniania się gazu, a dokładniej molekularnego wodoru. Omawiany wyrzut masy ma następować w wyniku roztapiania się lodu w połączeniu z ogrzewaniem obiektu w promieniach Słońca. Zanim kometa zwana „kosmicznym cygarem” dotarła do naszego układu, było więc zwyczajną kometą zakutą w lodzie. Wygląda więc na to, że nasza gwiazda sprawiła, że tajemniczy obiekt zaczął zachowywać się jeszcze bardziej tajemniczo.

Zobacz także:  "Piórkowy" projekt terminala chińskiego lotniska. Obsłuży 22 mln pasażerów rocznie?
Udostępnij artykuł:
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *