Sztuczna inteligencja za sterami testowego myśliwca Lockheed Martin

Pierwszy raz w historii sztuczna inteligencja pilotowała myśliwiec i to aż przez 17 godzin! Ten wyjątkowy myśliwiec szkoleniowy Lockheed Martin nazwany VISTA X-62A został właśnie pierwszym na świecie samolotem taktycznym pilotowanym przez AI.

Autor: Fomen
Przeczytasz w 3 min

Wyszkolenie pilota, aby mógł latać nowoczesnymi maszynami o wysokich osiągach, dostępnymi w wielu różnych wariantach, to jak wiadomo bardzo wymagający i kosztowny proces. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dzisiejsze siły powietrzne w wielu armiach świata są zdecydowanie mniej liczne niż w przeszłości ze względu na wysokie koszty budowy i utrzymania myśliwców. Z tego powodu trudno jest przeznaczyć wystarczającą liczbę maszyn do celów szkoleniowych, lecz branżowi specjaliści wyrażają nadzieję, że sztuczna inteligencja wkrótce rozwiąże ten problem.

Ostatnie osiągnięcia USA pokazują, że eksperci mogą mieć dużo racji. Wystarczy, że spojrzymy na samolot testowy VISTA X-62A, który został opracowany przez tajny ośrodek badawczy Skunk Works firmy Lockheed Martin we współpracy z Calspan Corporation. Używany jest on w Szkole Pilotów Testowych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych do naśladowania charakterystyki lotu różnych samolotów, a oprócz tego jest również w stanie działać autonomicznie.

Model VISTA X-62A właśnie takim autonomicznym lotem zapewnił sobie wyjątkowe miejsce w historii, gdyż jak informuje Lockheed Martin, został on pierwszym samolotem taktycznym, który pilotowało AI i to aż przez 17 godzin!

VISTA X-62A to nic innego jak zmodyfikowany samolot F-16D Block 30 Peace Marble II wyposażony w awionikę Block 40. Pierwotnie oznaczony został jako NF-16D i uznany za dobro narodowe USA, a następnie przemianowany na X-62A w czerwcu 2021 roku. Być może na pierwszy rzut oka wygląda jak tradycyjny F-16, ale w rzeczywistości skrywa wysoce zaawansowane systemy symulacji i jej autonomicznej kontroli.

W rezultacie zapewniły one VISTA X-62A zupełnie nowe możliwości i zamieniły go w latające stanowisko testowe autonomii oraz sztucznej inteligencji. Jakby tego było mało, zintegrowane systemy umożliwiają błyskawiczne dostosowanie do zmian w oprogramowaniu, tym samym pozwalając na szybkie prototypowanie w celu przyspieszenia rozwoju oraz zwiększenia liczby lotów testowych.

Zobacz także:  Włoski superjacht inspirowany sportem i amerykańskim wodolotem

VISTA pozwoli równolegle rozwijać i testować najnowocześniejsze techniki sztucznej inteligencji i innowacyjne projekty bezzałogowych pojazdów. Takie podejście szybko dojrzeje do autonomii platform bez załogi i pozwoli Stanom Zjednoczonym zapewnić swoim myśliwcom wojskowym wyjątkowe zdolności taktyczne.

Udostępnij artykuł:
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *