Amerykanie zbudują nowy pocisk hipersoniczny o kosmicznym wyglądzie

Właśnie dowiadujemy się, że USA przygotowuje poważną odpowiedź na rosyjskie "Kindżały". Amerykańskie pociski hipersoniczne "Mayhen" mają przypominać małe promy kosmiczne. Co ciekawe, nie posłużą tylko i wyłącznie do ataku na terytorium wroga, ale również będą w stanie wykonać misję obserwacyjną lub zwiadowczą.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Nadchodzi godna odpowiedź na rosyjskie pociski hipersoniczne Ch-47M2 Kindżał, które poruszają się z prędkością wielokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku i mogą przenosić ładunki jądrowe.

Armia USA zleciła Laboratorium Sił Powietrznych prace nad pociskiem hipersonicznym „Mayhem”, który ma być naddźwiękowy i napędzany rakietą na paliwo stałe. Kontrakt opiewający na 334 mln dolarów na pomoc w opracowaniu nowej generacji pocisków hipersonicznych wygrała amerykańska firma Leidos.

W najbliższych miesiącach ma zostać opracowany zupełnie nowy typ pocisków hipersonicznych o zwiększonym zasięgu oraz znacznie większej ładowności. Co więcej, w amerykańskich portalach o tematyce wojskowej pojawiła się grafika prezentująca, jak nowy pocisk ma rzekomo wyglądać. Pojawiają się komentarze, że przypomina amerykański prom kosmiczny.

Nowy silnik scramjet opracowany specjalnie na potrzeby projektu ma rozpędzić pocisk do prędkości pięciokrotnie większej niż prędkość dźwięku. Szczegółowe dane nie zostały ujawnione, ale wiemy na pewno, że pocisk będzie mógł dodatkowo pełnić funkcje zwiadowcze i będzie to wynalazek wielokrotnego użytku. Układ skrzydeł w kształcie delta ma pozwolić na wydłużenie zasięgu, samodzielny lot i opcję lądowania na lotnisku. Pocisk Mayhem ma zostać ukończony w październiku 2028 roku.

Zobacz także: Chiny stworzą robota-satelitę do zebrania próbek asteroidy

Jednocześnie Pentagon stara się opracować skuteczne systemy zwalczania broni hipersonicznej. W ubiegłym roku pojawiła się informacja, że Stany Zjednoczone rozpoczęły prace w tym zakresie wspólnie z Japonią. Oprócz technologii, która umożliwi przechwytywanie pocisków, mają zostać opracowane zaawansowane systemy czujników do ich namierzania.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *