Aresztowano hakera, który chciał sprzedać dane obywateli Austrii


ADMIN 28 stycznia, 2023

artykuł

Austriacka policja poinformowała, że holenderski haker pozyskał i próbował sprzedać dane osobowe niemal każdego mieszkańca Austrii. Mowa imionach i nazwiskach, adresach i datach urodzenia niemal 9 mln osób. Lokalna policja póki co unika komentarzy na temat bezpieczeństwa Austriaków po tym incydencie, lecz sprawa jest traktowana bardzo poważnie.

Z oficjalnego oświadczenia dowiadujemy się, że dane prawie wszystkich z 9,1 mln obywateli tego kraju w maju 2020 roku zostały wystawione na sprzedaż na pewnym forum internetowym. Osoba uważana za hakera opisała je jako paczkę zawierającą pełne imię i nazwisko, płeć, pełny adres i datę urodzenia niemal każdego obywatela Austrii.

Dodano przy tym, że śledczy już zweryfikowali autentyczność danych i chodzi o tzw. dane meldunkowe. Są to podstawowe informacje obejmujące m.in. aktualny adres zamieszkania, które mieszkańcy są zobowiązani przekazać władzom. Ponadto ich zdaniem oferta hakera najpewniej zainteresowała innych cyberprzestępców, a oni zdecydowali się za nią zapłacić.

Z uwagi na to, iż dane były swobodnie dostępne w Internecie, należy niestety założyć, że są w całości lub w części w rękach przestępców. Sam haker trafił już w ręce policji. Został aresztowany w  swoim mieszkaniu w Amsterdamie w listopadzie 2022 roku. Służby nie zdecydowały się wtedy na ujawnienie tych informacji ze względu na  dobro śledztwa.

Teraz okazuje się, że 25-latek od dłuższego czasu był znany nie tylko lokalnej, ale i międzynarodowej policji, ponieważ próbował również sprzedać podobne zestawy danych z Włoch, Holandii i Kolumbii.

Jak na razie policja nie komentuje konsekwencji wycieku danych dla bezpieczeństwa Austriaków, ale warto wspomnieć, że choć lista nie obejmowała danych finansowych, to oferowany przez hakera zestaw danych w "odpowiednich" rękach może okazać się bardzo niebezpiecznym narzędziem.

Warto wspomnieć, że mniej więcej w tym samym czasie co Holender wpadł również inny haker - Yaroslav Vasinskyi, członek grupy hakerskiej REvil, która prawdopodobnie odpowiada za ataki ransomware na dostawcę Apple, firmę Kaseya. Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że wraz z rosnącą liczbą cyberataków, rosnąć będzie także skuteczność służb w zwalczaniu tego typu działalności.


Udostępnij:

Najnowsze wpisy