Aresztowano hakera, który chciał sprzedać dane obywateli Austrii

Austriacka policja poinformowała, że holenderski haker pozyskał i próbował sprzedać dane osobowe niemal każdego mieszkańca Austrii. Mowa imionach i nazwiskach, adresach i datach urodzenia niemal 9 mln osób. Lokalna policja póki co unika komentarzy na temat bezpieczeństwa Austriaków po tym incydencie, lecz sprawa jest traktowana bardzo poważnie.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Z oficjalnego oświadczenia dowiadujemy się, że dane prawie wszystkich z 9,1 mln obywateli tego kraju w maju 2020 roku zostały wystawione na sprzedaż na pewnym forum internetowym. Osoba uważana za hakera opisała je jako paczkę zawierającą pełne imię i nazwisko, płeć, pełny adres i datę urodzenia niemal każdego obywatela Austrii.

Dodano przy tym, że śledczy już zweryfikowali autentyczność danych i chodzi o tzw. dane meldunkowe. Są to podstawowe informacje obejmujące m.in. aktualny adres zamieszkania, które mieszkańcy są zobowiązani przekazać władzom. Ponadto ich zdaniem oferta hakera najpewniej zainteresowała innych cyberprzestępców, a oni zdecydowali się za nią zapłacić.

Z uwagi na to, iż dane były swobodnie dostępne w Internecie, należy niestety założyć, że są w całości lub w części w rękach przestępców. Sam haker trafił już w ręce policji. Został aresztowany w  swoim mieszkaniu w Amsterdamie w listopadzie 2022 roku. Służby nie zdecydowały się wtedy na ujawnienie tych informacji ze względu na  dobro śledztwa.

Teraz okazuje się, że 25-latek od dłuższego czasu był znany nie tylko lokalnej, ale i międzynarodowej policji, ponieważ próbował również sprzedać podobne zestawy danych z Włoch, Holandii i Kolumbii.

Zobacz także: Od teraz możesz wysłać każdemu prywatną wiadomość na TikToku

Jak na razie policja nie komentuje konsekwencji wycieku danych dla bezpieczeństwa Austriaków, ale warto wspomnieć, że choć lista nie obejmowała danych finansowych, to oferowany przez hakera zestaw danych w „odpowiednich” rękach może okazać się bardzo niebezpiecznym narzędziem.

Warto wspomnieć, że mniej więcej w tym samym czasie co Holender wpadł również inny haker – Yaroslav Vasinskyi, członek grupy hakerskiej REvil, która prawdopodobnie odpowiada za ataki ransomware na dostawcę Apple, firmę Kaseya. Pozostaje nam więc mieć nadzieję, że wraz z rosnącą liczbą cyberataków, rosnąć będzie także skuteczność służb w zwalczaniu tego typu działalności.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *