ChatGPT odrabia za uczniów prace domowe. DetectGPT rozwiąże problem?

ChatGPT to ostatnimi czasy bardzo popularny model językowy pozwalający na wygenerowanie tekstu na podany przez użytkownika temat. Co więcej, sztuczna inteligencja jest w stanie stworzyć artykuł, esej czy nawet opowiadanie, dlatego też rozwiązanie opracowane przez OpenAI budzi zarówno duże zainteresowanie i uznanie, jak i niemałe kontrowersje. Dlatego też naukowcy z Uniwersytety Stanforda postanowili stworzyć DetectGPT, który będzie miał za zadanie przeciwdziałać tym szkodliwym dla edukacji możliwościom ChatGPT.

Autor: Fomen
Przeczytasz w 2 min

DetectGPT ma pomóc w walce z nieuczciwymi praktykami w szkołach i na uczelniach, które zapewne z biegiem czasu za sprawą ChatGPT staną się coraz bardziej powszechne. To właśnie ta idea przyświecała badaczom z Uniwersytetu Stanforda, którzy stworzyli narzędzie pozwalające na wykrywanie treści wygenerowane przez chatbota OpenAI. Twórcy start-upu, w który zainwestował Microsoft, zapowiedzieli już, że zamierzają walczyć z łamaniem praw autorskich i planują ograniczyć wykorzystanie ChatGPT w niewłaściwych celach.

Niektóre szkoły już zakazały wykorzystania sztucznej inteligencji, a korzystanie z ChatGPT np. podczas wykonywania prac domowych przez uczniów będzie skutkowało negatywnymi konsekwencjami. Teraz z pomocą ma nadejść DetectGPT, który został zaprojektowany do wykrywania treści generowanych przez ChatGPT czy innych podobnych narzędzi.

Póki co badacze z Uniwersytetu Stanforda nie opublikowali jeszcze zbyt obszernego opisu działania DetectGPT. Wiemy jedynie, że jego skuteczność to 95 procent, a rozwiązanie doczekało się wersji demo pozwalającej określić stopień prawdopodobieństwa tego, że sprawdzany tekst został przygotowany przez ChatGPT.

W przyszłości najpewniej wzrośnie zapotrzebowanie na rozwiązania pozwalające odróżnić treści napisane przez człowieka od wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Obecnie coraz więcej firm zapowiada inwestycje w rozwiązania zbliżone do ChatGPT. Niedawno informowaliśmy o tym, że Chińczycy będą korzystać z własnego modelu językowego już w marcu tego roku.

Zobacz także:  Popularność systemu Windows 11 stale rośnie. Jest na co piątym komputerze
Słowa kluczowe:
Udostępnij artykuł:
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *