Badacze chińskiego ośrodka badawczego Northwestern Polytechnical University próbują dokonać wielkiego przełomu w technologii dronów. Użyli do tego technologii laserów, którą zazwyczaj wykorzystuje się do zwalczania dronów. Założyli bowiem, że po odpowiedniej modyfikacji wiązka lasera jest w stanie śledzić drona i ładować go energią, pozwalając tym samym na nielimitowany czas lotu.
Eksperyment chińskich badaczy przyniósł ponoć oszałamiające rezultaty. Po raz pierwszy udało im się stworzyć algorytm pozwalający na zastosowanie wiązki lasera do utrzymania autonomicznego systemu ładowania z inteligentną technologią transmisji oraz optycznego przetwarzania sygnału.
Jak stwierdził profesor Li Xuelong, pierwszym trudnym zadaniem w opracowaniu technologii zasilania dronów laserem było stworzenie algorytmu służącego do śledzenia dronów w locie, aby móc nieustannie celować w nie laserem. Chińskim naukowcom udało się stworzyć system, który jest w stanie osiągnąć precyzyjne pozycjonowanie drona w różnych środowiskach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, gdziekolwiek dron poleci, promień lasera stale będzie mu towarzyszył.
Kolejnym krokiem w algorytmie systemów dronów było opracowanie możliwości konwersji promienia lasera w energię napędzającą maszynę. Głównym problemem były tu m.in. turbulencje, które zakłócały odbiór wiązki lasera. Naukowcy zastosowali więc technologię adaptacji wiązki, która zmienia swoją intensywność w zależności od warunków środowiskowych. Poprawiło to zasięg i celność samej wiązki.
Skonstruowanie algorytmu pozwoliło na pierwsze testy drona napędzanego laserem. Chińczycy przeprowadzili je w pomieszczeniu zamkniętym i na zewnątrz, w dzień i w nocy. Według nich wszystkie testy zakończyły się sukcesem, pozwalając tym samym na lot drona bez przerwy przez 24 godziny.
Naukowcy uważają, że taki system może być szczególnie przydatny we wszelkich przypadkach, gdzie potrzebne jest długie działanie poszukiwawcze i monitorujące. Drony byłyby więc idealnym narzędziem do ciągłych poszukiwań osób zaginionych m.in. podczas wielkich katastrof. Ich możliwości mogą okazać się pomocne również dla policji i pracowników nadzorujących logistykę transportu.
Apetyt na drony latające bez przerwy ma też wojsko. Wobec ich coraz częstszego wykorzystywania do działań bojowych, system pozwalający na stałe zasilanie byłby ogromną przewagą na polu walki. Chiny mogłyby go wykorzystać m.in. do rozwinięcia koncepcji skoordynowanych rojów UAV.