Clash of Clans hacki, sztuczki i wskazówki na szybko

Clash of Clans to niesamowicie popularna mobilna gra strategiczna. Podczas gdy budowanie, ulepszanie i usuwanie przeszkód może zająć dużo czasu i z czasem robi się to nużące, walka jest zabawna, szybka i zdecydowanie satysfakcjonująca. Gracze zawsze będą mieli coś do roboty, niezależnie od tego, czy będzie to ulepszanie lub szkolenie żołnierzy, udział w wojnach klanów, czy zwiad celów, po to by zaatakować i ukraść ich zasoby.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 16 min

W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek i sztuczek, które początkujący mogą wykorzystać, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces w niemal wszystkich obszarach gry. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowanie bazy, gromadzenie klejnotów czy skuteczne atakowanie innych graczy — na pewno znajdziesz tu coś, co możesz wykorzystać.

Na starcie warto wspomnieć, że nie powinieneś się spieszyć. Trudno grać szybko bez wydawania pieniędzy, ale nie przejmuj się tym i graj powoli. Prędzej czy później i tak zdobędziesz wszystko, co jest do zdobycia, lecz zajmie to więcej czasu. Szybsze postępy w Clash of Clans nie pozwolą ci dobrze poznać wszystkich tajników rozgrywki i wiele rzeczy umknie twojej uwadze.

Nie rush’uj! To podstawowy błąd, który jest popełniany przez bardzo dużą część graczy. Nie ulepszaj na siłę ratusza jeśli nie masz ulepszonych większości budynków i murów. Zdecydowanie lepiej z tym poczekać i najpierw ulepszyć budynki obronne, mury, pułapki i całą resztę. Gdy będziesz „rush’ował”, w wiosce pojawi się wiele zaległości i zacznie ona słabnąć.

Spróbuj zbudować wiele ścian i sprawdź, czy taka taktyka ci odpowiada. Co prawda ogranicza cię limit budowy, ale nie musisz budować wielu ścian obok siebie. Postaraj się, żeby każdy budynek był otoczony małą palisadą czy murem. Wtedy atakującym zniszczenie obrony i dostanie się do budynków zajmie zdecydowanie więcej czasu. Jeden mur dookoła całej wioski to według wielu graczy złe rozwiązanie.

Rozważnie zarządzaj zasobami

Staraj się nie zużywać kryształów na początku gry. Na starcie otrzymujesz 500 gemów, a gra zachęca cię, abyś nawet w samouczku wykorzystał zielone kryształy do przyspieszania budowy. Nie warto. Skracasz wtedy tylko i tak już krótki czas oczekiwania. Lepiej więc zaczekać, a 500 gemów oszczędzić na późniejszą budowę chatki budowniczego.

Nie wydawaj szmaragdów w sposób bezmyślny. Wydawanie gemów do wybudowania budynków, murów czy pułapek jest w ogóle niepotrzebne. Już w samouczku gra zachęca cię, abyś wydał szmaragdy do zakończenia celu, lecz warto poczekać, aż konstrukcje dobiegną końca albo uzbierasz ilość potrzebną na ulepszenia. Warto dodać, że administratorzy Clash of Clans’a często robią eventy polegające na zboostowaniu maszyn produkujących surowców albo baraków rekrutujących wojska za 1 szmaragda i warto się tym zainteresować.

Na starcie rozważnie korzystaj z jednostek. Produkuj raczej więcej barbarzyńców niż łuczników. Barbarzyńcy mogą skupić się na niszczeniu palisad, podczas gdy łuczników znacznie lepiej wystawić do bitwy nieco później, dopiero gdy wojownicy skupią na sobie ogień obrony. Pamiętaj o zabezpieczeniu eliksiru. Jest sposób, by go nie utracić, gdy ktoś cię zaatakuje. Przed wyjściem z gry zakolejkuj produkcję jednostek na zapas, a po powrocie możesz łatwo anulować rekrutację i odzyskać w ten sposób wcześniej wydany eliksir.

Nie spiesz się z zaklęciami. Pamiętaj że produkcja zaklęć jest droga i czasochłonna. W teorii możesz je produkować od 5 poziomu bazy, ale znacznie lepiej stosować je w późniejszych faz rozwoju, kiedy naprawdę przydadzą się w bitwach. Wydawaj gemy na chatki budowniczych. Są bardzo potrzebni, ponieważ normalnie w wiosce masz ich tylko dwóch, a maksymalna ilość wynosi pięć, więc warto dokupić jeszcze trzech, a dzięki temu zaczniesz rozbudowywać wioskę o wiele szybciej!

Nie pozwól przeciwnikowi atakować od wewnątrz! Jest to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę. Jeśli w wiosce zrobimy tzw. dziurę, atakujący po prostu z łatwością dostanie się do środka i zapewne zniszczy wszystko wewnątrz murów. Przy projektowaniu naszej wioski należy zwrócić uwagę, czy przeciwnik nie odnajdzie słabej strony osady.

Zobacz także: Duże zainteresowanie serialem "The Last of Us", aplikacja HBO Max nie wytrzymała

Zwróć uwagę na osiągnięcia! Jeśli chcesz nazbierać dużą sumę gemów lub doświadczenia, warto zajrzeć do zakładki „Achievements” i sprawdzić, czy jesteś blisko wypełnienia któregoś osiągnięcia. Za ukończenie dostaniesz pewną sumę szmaragdów i punktów doświadczenia.

Po pierwsze, mądrze wydawaj medale ligowe! Możesz kupić kilka magicznych przedmiotów ze swoich ligowych medali w sklepie League. Zdecydowanie odradzam wam kupowanie za nie złota, eliksiru lub mikstury badawczej. Te nie są warte swojej ceny. Nie używaj ich do kupowania pierścieni ściennych ani żadnych posągów. Mądrze byłoby użyć ich do treningu, badań lub mikstury budowniczego. Możesz nawet użyć ich do zakupu młotków, które prywatnie są moimi ulubionymi przedmiotami ze sklepu ligi.

Ulepszanie budynków i strategie ataku

Po drugie, gdy tylko ulepszysz do nowego ratusza, odblokujesz cały nowy zestaw budynków, a także odblokujesz stare budynki do ulepszenia na wyższy poziom. Nowy gracz często nie wie, co najpierw ulepszyć, a czego się trzymać? Dam wam prostą radę – zawsze ulepszajcie budynki wymagające eliksiru. Są to koszary, laboratorium, fabryka zaklęć i obozy wojskowe. Ulepszając najpierw te budynki zwiększasz siłę swojej armii. Silna armia może zapewnić ci więcej łupów i trofeów. A więcej łupów oznacza, że możesz łatwo ulepszać budynki, które wymagają ogromnej ilości złota, eliksiru lub ciemnego eliksiru. Ponadto silna armia przesunie twój zakres trofeów do następnej ligi, a ty wygrasz klejnoty za wejście do wyższych lig.

Kolejna rzecz to ulepszanie budynków obronnych, które mogą atakować zarówno naziemne, jak i powietrzne. Wielu graczy nadal nie rozumie kolejności ulepszeń swojej bazy. Zawsze skupiamy się na ulepszaniu budynków, które mogą atakować zarówno jednostki powietrzne, jak i naziemne. Następnie ulepszamy jednostki naziemne, które zadają obrażenia rozpryskowe. Obejmuje to moździerze i wieże bombowe. Na koniec ulepszamy działo wraz z pułapkami. Jeśli chodzi o bitewne strategie, to ciekawe rozwiązania, tipy i hacki do Clash of Clans na pewno znajdziesz w filmach na YouTube.

Zawsze atakuj bliżej ratusza! Dostajesz jedną gwiazdkę za zniszczenie ratusza, jedną gwiazdkę za zdobycie 50% i ostatnią trzecią gwiazdkę za zniszczenie 100%. Zawsze powinieneś rozmieszczać swoje wojska bliżej ratusza. Zwiększy to twoje szanse na zniszczenie ratusza przeciwnika. Jeśli ci się to uda, zdobędziesz co najmniej jedną gwiazdkę.

Zdobądź osiągnięcia! Czy wiesz, że po ukończeniu wszystkich osiągnięć w Clash of Clans możesz wygrać ponad 10000 klejnotów? Otwórz swój profil i zobacz, ile zdobyłeś osiągnięć. Przekonasz się, że wiele z nich można zdobyć w prosty sposób. Śledź swoje osiągnięcia.

Ulepszenie królowej jest ważniejsze niż ulepszenie króla! To może nie pasować wielu graczom, ale ulepszanie królowej Łuczników naprawdę jest ważniejsze. W każdym sezonie po ukończeniu wszystkich wyzwań wygrywasz księgę bohaterów. Za pomocą tej książki możesz ulepszyć dowolnego bohatera i niech będzie to właśnie królowa. Spacer królowej jest jedną z moich ulubionych strategii, a królowa na maksymalnym poziomie może zniszczyć dowolną bazę.

Nie każda okazja jest dobra

Nigdy nie kupuj bezwartościowych przedmiotów w codziennych okazjach! Co 24 godziny znajdziesz trzy nowe oferty, a większość z nich jest po prostu bezwartościowa. Nie musisz płacić 1500 klejnotów za pierścienie ścienne ani 2000 klejnotów za księgę budowlaną. Uważam nawet, że 285 klejnotów na miksturę budowniczego to zbyt dużo. Kupuj tylko mikstury treningowe i czasami badaj mikstury z codziennych ofert. Całą reszta nie jest warta zakupu.

Zobacz także: Call of Duty: Mobile porady, hacki i sztuczki ułatwiające grę

Skoro to porady i triki do Clash of Clans to nie mogę nie wspomnieć o goblinach. Doceń ich siłę! Te maleńkie, kochające złoto stworki są twoimi najlepszymi przyjaciółmi, gdy chcesz uprawiać ziemię. Po prostu używaj mikstury treningowej przez godzinę i graj tylko z goblinami (i zaklęciami skokowymi). Zrabujesz rekordową ilość złota i eliksiru oraz ciemnego eliksiru. Kiedy CoC wprowadził supergoblina, moja strategia stała się jeszcze skuteczniejsza. Używam mikstury super żołnierzy tylko na Super Goblinach.

Jeśli twoim celem jest ulepszenie bazy w jak najkrótszym czasie, musisz zrabować ogromną ilość złota, eliksiru i ciemnego eliksiru. Ale w miarę postępów w ligach zdasz sobie sprawę, że łupienie baz staje się trudniejsze w wyższej lidze. Zwykle bazy w wyższych ligach należą do aktywnych graczy, którzy mają tak mocne bazy, że nie da się zdobyć choćby jednej gwiazdki przeciętną armią. Co więcej, nie mają zbyt wiele łupów do zaoferowania. Dzieje się tak dlatego, że regularnie korzystają ze swoich zasobów. Z tego powodu musisz znaleźć bazy, które albo są opuszczone, albo ich właściciele nie są aktywnymi graczami. Takich graczy znajdziesz w niższych ligach. Moją praktyczną zasadą jest pomnożenie poziomu TH przez 19, aby znaleźć dolną granicę zakresu trofeów i przez 23, aby znaleźć górną granicę zakresu trofeów.

Skoncentruj się na opłacalnej armii. Gdy awansujesz wyżej, zdasz sobie sprawę, że wyszkolenie potężnej armii może wyczerpać twój magazyn eliksiru i ciemnego eliksiru. Chociaż możesz bez problemu zdobyć dużą ilość zwykłego eliksiru, trudniej byłoby ci zdobyć dużą ilość ciemnego eliksiru. Prostym rozwiązaniem jest przestrzeganie polityki oszczędzania pieniędzy. Użyj armii, która może zdobyć jedną gwiazdkę i nie wymaga wielu eliksirów ani ciemnych eliksirów.

Regularnie usuwaj przeszkody. Krzewy, drzewa, skrzynie z klejnotami i specjalne przeszkody kokosowe będą od czasu do czasu jeździć po twojej bazie. Jeśli usuniesz te przeszkody, otrzymasz ukryte w nich klejnoty za darmo. Według Redditora możesz łatwo zarobić 50-75 klejnotów miesięcznie, po prostu usuwając swoją bazę.

Eventy i wydarzenia sezonowe

Od czasu do czasu Supercell wprowadza nowe, wymagające eventy w Clash of Clans. Wydarzenia te często wymagają zdobycia gwiazdek za pomocą określonego rodzaju wojska. Nagroda za ukończenie eventów często waha się od klejnotów po magiczne przedmioty wraz z punktami XP. Jednym z ważnych wydarzeń jest Wyzwanie Bohatera, w którym otrzymasz maksymalną bazę TH14 z maksymalną armią TH14. Musisz użyć tej armii, aby zdobyć 3 gwiazdki na tej bazie. Nagroda może wahać się od 100 klejnotów do rzadkich magicznych przedmiotów.

Zawsze bierz udział w wyzwaniach sezonowych! Co miesiąc gra wprowadza nowe wyzwania sezonowe. Możesz wygrać wiele nagród! Nagrody mogą wahać się od mikstur przez dodatkowe złoto/eliksir/ciemny eliksir aż po magiczne księgi. Wyzwania nie są zbyt trudne, a ich wykonywanie sprawia ci prawdziwą frajdę.

Dołącz do aktywnego klanu! Znajdź i dołącz do aktywnego klanu, gdy tylko odblokujesz zamek klanu w TH3. Musi to być klan naprawdę aktywny, który bierze udział w ligach wojen klanowych, grach klanowych oraz aktywnie przekazuje wojska. Szybkość ulepszeń znacznie się poprawi, jeśli staniesz się częścią takiego klanu. Zawsze bierz udział w grach klanowych! Gry klanowe odblokowują się 22. dnia każdego miesiąca. Musisz ukończyć wyzwania, aby zdobyć punkty gry klanowej, które można wykorzystać do odblokowania nagród. Nagrody te mogą obejmować klejnoty, magiczne przedmioty i zasoby. Klan musi zdobyć 50 000 punktów, by zdobyć wszystkie nagrody. Każdy członek klanu może zdobyć maksymalnie 4000 punktów dla swojego klanu.

Zobacz także: Apex Legends Mobile wskazówki, hacki i sztuczki dla potomnych

Zawsze bierz udział w ligach Clan War. CWL organizowany jest pierwszego dnia każdego miesiąca. Stosunek nagrody do ryzyka w CWL (ligi wojny klanów) jest wysoki. Rozegrasz siedem wojen jedna po drugiej. Jeśli Twój klan wygra wojnę, otrzymasz medale ligowe, które możesz wykorzystać w sklepie ligowym. Nawet jeśli twój klan zajmie ostatnie miejsce, nadal zdobędziesz niewielką liczbę medali ligowych. Ponadto kwota premii do łupów, którą wygrywasz w CWL, jest wyższa niż w normalnych wojnach klanowych.

Pamiętaj o ukończeniu misji dla jednego gracza. Większość nowych graczy skupia się na braniu udziału w bitwach wieloosobowych, zapominając przy tym o misjach dla pojedynczego gracza. Powinieneś wiedzieć, że w niższych ratuszach misje dla jednego gracza, a także misje treningowe zapewniają większe korzyści niż bitwy dla wielu graczy. Przede wszystkim twoja tarcza pozostaje podniesiona niezależnie od twoich misji dla jednego gracza i misji treningowych. Po drugie, twoja tabela osiągnięć zawiera klejnoty za ukończenie misji dla jednego gracza. Co więcej, nauczysz się nowych technik, wypełniając misje dla jednego gracza lub misje treningowe.

Elementy walki i znaczenie klejnotów

Gdy przeciwnik zdobędzie 1 gwiazdkę w twojej bazie, aktywuje tarczę obronną, która ochroni twoją wioskę przed dalszymi atakami. Ta ochrona tarczy może trwać od 8 godzin do 15 godzin, w zależności od stopnia uszkodzenia. Jeśli w tym czasie przystąpisz do ataku, czas ochrony tarczy odpowiednio się zmniejszy. Jeżeli twoja tarcza i garda opadną, twój ratusz znów będzie podatny na ataki przeciwników. Kiedy jesteś w niższych poziomach ratuszach, masz zwykle niewielu budowniczych i sporą ilość zasobów. Twoim celem powinna być ochrona zasobów, abyś mógł je mądrze wykorzystać do ulepszenia TH. W tym celu mądrze planuj swoje ataki. Nie decyduj się na atak, jeśli masz włączoną ochronę tarczy. Jeśli potrzebujesz złota lub eliksiru, wykonaj misję dla jednego gracza lub mecz treningowy. W ten prosty sposób możesz zdobywać zasoby bez zdejmowania tarczy.

Oszczędzaj klejnoty! Są to najcenniejsze zasoby w Clash of Clans. Po odblokowaniu drugiego budowniczego zostaje ci 250 klejnotów. Teraz twój trzeci budowniczy odblokuje się za 500 klejnotów, czwarty budowniczy za 1000 klejnotów, a piąty za 2000 klejnotów. Potrzebujesz łącznie 3500 klejnotów, aby odblokować wszystkich budowniczych. Jeśli wydasz klejnoty na aktualizacje lub szkolenie armii, nie będziesz mógł odblokować budowniczych. Istnieją różne metody zdobywania klejnotów. Możesz zarobić około 10 000 klejnotów po prostu wypełniając osiągnięcia w CoC. Twoja baza budowniczych ma kopalnię klejnotów, która zapewnia 1 klejnot dziennie. Jeśli mądrze rozdysponujesz klejnoty, będziesz mieć odblokowanych wszystkich 5 budowniczych, zanim dotrzesz do ratusza 7.

Na koniec warto dodać ważną kwestię. Szukając w Internecie metod na zdobycie darmowych gemów czy eliksirów na pewno natkniesz się na wiele fejkowych generatorów, zwykle są zatytułowane Clash of Clans hack albo CoC cheats. Nigdy z nich nie korzystaj! Mają one zwykle na celu wyłudzić od ciebie pieniądze, a w zamian nie otrzymasz obiecanych zasobów. A jak wygląda sprawa z kodami? Czy istnieją kody do Clash of Clans? Otóż nie, Supercell nie wprowadził do gry kodów, które mogłyby ułatwić rozgrywkę. Natomiast wszystkie dostępne w Internecie autorskie modyfikacje, łatki czy dodatki mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc, także jeśli już planujesz je przetestować, musisz liczyć się z ryzykiem utraty konta lub zainfekowania twojego smartfona.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Komentarze
  • Chyba przy żadnej gierce mobilnej nie spędziłem tylu czasu co przy clash of clans, fajny poradnik dla początkujących, polecam.

  • Giga gierka, troche p2w ale i tak totalna topka. Imo najlepsza gra tego typu na telefon. Pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *