Drewniane bloki stoją od 25 lat i wyglądają jak nowe. Czy drewno zastąpi cegły i beton?

Drewniane budynki w dzisiejszych czasach nie są niczym wyjątkowym. W tym przypadku nie chodzi jednak o tradycyjne drewniane domy, a o budownictwo wielorodzinne i duże bloki mieszkalne. Budynki z drewna stawiane w Austrii od 25 lat są w świetnym stanie i do dziś wyglądają, jakby niedawno zostały oddane do użytku.

Autor: Fomen
Przeczytasz w 2 min

Osiedle mieszkaniowe Ölzbündt w Dornbirn w Austrii jest dobrym przykładem innowacyjnego budownictwa z wykorzystaniem drewna. Wybudowany jeszcze w 1997 roku blok czerpie z lokalnej tradycji budownictwa drewnianego.

Prosta bryła osiedla nawiązuje do tradycyjnych okolicznych domów pokrytych gontem. Hermann Kaufmann, który jest założycielem i dyrektorem generalnym HK Architekten, w rozmowie z portalem Dezeen powiedział, że z początku budynek był projektem badawczo-rozwojowym, swego rodzaju prezentacją wielokondygnacyjnego budownictwa z drewna.

W przypadku kompleksu mieszkalnego Ölzbündt w Dornbirn do budowy użyto szkieletu wykonanego z „mass timber” (rodzaje drewna często używane do budowy, obejmujące m.in. drewno klejone), gdyż jest to standardowa i historycznie zwyczajowa metoda budowy w Środkowej Europie.

Zdecydowaną zaletą konstrukcji „mass timber” jest to, że potrzeba jedynie kilku podpór dla całego budynku. Zapewnia to sporą elastyczność na przyszłość, a sama konstrukcja jest czysto szkieletowa. Panele z drewna klejonego i trójwarstwowe, sklejka czy deski z litego drewna zostały wykorzystane zgodnie z ich właściwościami konstrukcyjnymi, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, a nawet z kryteriami projektowymi.

Mierzące prawie 42 metry długości i 9 metrów szerokości, trzykondygnacyjne osiedle posiada 12 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Sam budynek wykończony jest drewnem modrzewiowym, balkony wykonano ze stali, a klatkę schodową zamknięto w szklanej obudowie.

Warto dodać, że Ölzbündt był jednym z pierwszych budynków w całej Europie, który osiągnął standardy budownictwa pasywnego. Z uwagi na termoizolacyjne właściwości ścian zewnętrznych elementy grzewcze nie były konieczne, a ciepłą wodę zapewniają panele fotowoltaiczne położone na dachu.

Ten budynek uczy nas, że warto dostosowywać metody budowy do ich funkcjonalności. Dlatego też całkiem sensowne jest wykonanie konstrukcji z drewna prefabrykowanego w celu uniknięcia ścian nośnych, a to jest dużą zaletą dla elastyczności. W wypadku prefabrykowanych elementów ściennych konstrukcja szkieletowa jest optymalna. Zdaniem Kaufmanna, budynek pokazuje nam także, że krytyka długowieczności drewnianych budynków jest zupełnie nieuzasadniona.

Zobacz także:  Do 2030 roku zbudują pierwszą stację kosmiczną ze sztuczną grawitacją?
Słowa kluczowe:
Udostępnij artykuł:
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *