Elon Musk: w przyszłym miesiącu pierwszy kosmiczny lot Starship

Po półtora rocznym opóźnieniu, największy w historii ludzkości system transportu kosmicznego nazwany Starship, w końcu odbędzie swój pierwszy lot w kosmos. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, będzie to zwiastowało powrót ludzi na Księżyc!

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Jeżeli wszystkie testy wypadną pomyślnie, w przyszłym miesiącu podejmiemy próbę wystrzelenia statku kosmicznego – taką właśnie wiadomość przekazał Elon Musk na Twitterze. Na taki obrót spraw wielu entuzjastów eksploracji kosmosu czekało z niecierpliwością od 2021 roku, kiedy to statek Starship pierwszy raz pojawił się na platformie startowej.

Początkowo zakładano, że kosmiczny lot zestawu rakiety Booster i statku Starship odbędzie się w wakacje 2021 roku. To wtedy amerykańska Federalna Służba Lotnictwa ogłosiła swoją chęć przeprowadzenia szczegółowych badań nad wpływem działalności kosmicznego miasteczka Starbase firmy SpaceX w Teksasie na tamtejsze środowisko naturalne.

Obawiano się, że katastrofa rakiety Starship mogłaby mieć katastrofalny wpływ na faunę i florę, a nawet zagrozić mieszkańcom wybrzeża południowego Teksasu. Federalna Służba Lotnictwa przygotowała specjalny raport w tej sprawie i poinformowała Elona Muska o kryteriach bezpieczeństwa, jakie musi spełnić, by mógł otrzymać zgodę na organizowanie lotów kosmicznych.

Statku Starship nie mieliśmy okazji zobaczyć na niebie od około 1,5 roku, a jego ostatnia wyprawa była zaledwie małym krokiem w porównaniu z nadchodzącym testem orbitalnym. W 2021 roku trzysilnikowy prototyp górnego stopnia nazwany SN15 wzbił się na wysokość około 10 kilometrów nad Starbase, a następnie wrócił na Ziemię w celu pionowego lądowania.

Zobacz także: Najszybszy wodorowy pociąg świata już na torach! Zero emisji i 160 km/h

Obecnie wszystko wskazuje na to, że pierwszy lot Staship urzeczywistni się już w marcu. Elon Musk nie kryje zadowolenia, ale jednocześnie przyznaje, że sukces jest daleki od pewności, lecz emocje są gwarantowane.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *