Kosmiczny holownik Mira w tym roku trafi na orbitę

Firma Impulse Space planuje wysłać na orbitę kosmiczny holownik "Mira" jeszcze w 2023 roku. Na orbitę ma polecieć w październiku w ramach misji SpaceX.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 3 min

W kosmosie obecnie znajduje się wiele obiektów zbudowanych przez człowieka, które poruszają się po niewłaściwych orbitach. Wysłanie specjalnego pojazdu kosmicznego z astronautami na pokładzie w celu poprawy sytuacji jest obarczone ogromnymi kosztami. O wiele tańsze będzie skorzystanie z kosmicznego holownika Mira, czyli dzieła amerykańskiej firmy Impulse Space. Na pomysł skonstruowania tak niezwykłego pojazdu inżynierowie tej firmy wpadli obserwując kłopoty korporacji wysyłających na orbitę okołoziemską satelity komunikacyjne. Co chwila bowiem okazuje się, że należy zmienić ich orbity.

Na obecną chwilę firmy posiadające satelity są zmuszone do płacenia dużych sum za misje zmieniające orbity ich sprzętu. Nowy wynalazek zapewni tej branży niezawodną, szybką i spójną usługę precyzyjnego dostarczania ładunków na niestandardowe orbity.

Już niedługo zmiana orbity satelity stanie się banalnie prosta. Wystarczyło będzie wykupić usługę w firmie Impulse Space. Kosmiczny holownik zbliży się do satelity, delikatnie go uchwyci i zwyczajnie poleci z nim na właściwą orbitę. Twórcy holownika zapewniają, iż tego typu usługa w przestrzeni kosmicznej budzi olbrzymie zainteresowanie.

Zobacz także: Ukraina otrzyma Abramsy, ale bez pancerza ze zubożonym uranem

Dyrektor operacyjny Impulse Space poinformował, że rynek klientów na transport obiektów na orbicie rozwija się błyskawicznie. W ciągu trzech miesięcy firma otrzymała bardzo dużo nowych zleceń na swoje usługi.

Co ciekawe, kosmiczny holownik Mira z wyglądu przypomina wielki głośnik Bluetooth. Jest wyposażony w silniki i specjalny punkt mocujący dla kosmicznych obiektów, które będzie miał za zadanie przetransportować. Firma Impulse Space zapewniła, że zostały wykonane specjalistyczne testy i okazało się, że wynalazek bez problemu poradzi sobie z obiektami o wadze do 300 kilogramów, które znajdują się na niskich orbitach.

Mira ma polecieć w kosmos już w październiku bieżącego roku. Firma Impulse Space wykupiła już nawet miejsce w pojeździe, który ma wynieść na orbitę rakieta SpaceX Falcon 9. Jeszcze nie wiadomo, kto będzie pierwszym klientem Miry, ale pierwsza misja holownika została nazwana LEO Express-1 i rozpocznie się jeszcze w 2023 roku.

Wynalazek jest pierwszym z serii pojazdów do pracy w kosmosie opracowywanych przez firmę Impulse Space. Plany korporacji są bardzo ambitne, bowiem następna generacja kosmicznych holowników będzie miała możliwość umieszczania ładunków na orbicie geostacjonarnej.

Zobacz także: Chiny opracowują drona, który będzie miał nieograniczony czas lotu
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *