Lot Starshipa przełożony o co najmniej 48h z powodu problemów technicznych

Pierwotnie miało być to lato 2022 roku, ale będzie wiosna 2023. Po miesiącach oczekiwań gigantyczny statek Starship stworzony przez firmę SpaceX spróbuje wykonać pierwszy lot na okołoziemską orbitę. Relację na żywo z tego niezwykłego wydarzenia będzie można prawdopodobnie obejrzeć w sieci. Jest to swego rodzaju początek realizacji planu wysłania człowieka na Marsa.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Elon Musk nie skrywa swoich ambitnych planów związanych z lotami międzyplanetarnymi na Księżyc czy Marsa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jego firma SpaceX już wkrótce przeprowadzi pierwszy orbitalny lot statku Starship, który będzie można śledzić na żywo. To krok ku zrealizowaniu tych ambitnych celów.

Starship to innowacyjny system transportowy firmy SpaceX, składający się z dwóch elementów: rakiety Super Heavy z ponad 30 silnikami Raptor oraz umieszczonego na jej szczycie statku Starship. Głównym celem tego systemu jest umożliwienie zarówno załogowych lotów w kosmos, jak i przewozu różnego rodzaju ładunków.

Starship ma w przyszłości umożliwić załogowe loty na Księżyc, a w dalszej perspektywie także na Marsa, co zostało zobrazowane w specjalnej animacji. SpaceX zbudował gigantyczną wieżę startową o wysokości 146 m – jest to największa wieża startowa w historii, wyższa nawet niż wieża Eiffla. Wieża ta będzie służyła do łapania rakiety Super Heavy specjalnym ramieniem, gdy ta będzie wracać na Ziemię po wystrzeleniu statku Starship na orbitę.

Zobacz także: Do 2030 roku zbudują pierwszą stację kosmiczną ze sztuczną grawitacją?

System ten jest projektowany z myślą o wielokrotnym użytku, podobnie jak inna rakieta SpaceX, czyli Falcon Heavy. W trakcie lotu, planowanego na około 90 minut, zarówno rakieta Super Heavy, jak i sam statek Starship, wylądują w oceanie.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *