Najszybszy wodorowy pociąg świata już na torach! Zero emisji i 160 km/h

Chiny ponownie na ustach świata. Największy na świecie producent pojazdów szynowych właśnie wprowadził na rynek pociąg napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi z buforem superkondensatorowym, który może osiągnąć prędkość 160 km/h, a to czyni go najszybszym pociągiem bezemisyjnym na świecie.

Autor: Fomen
Przeczytasz w 2 min

Nie tak dawno pisaliśmy o udanym testowym locie największego na świecie samolotu wodorowo-elektrycznego, a już dowiadujemy się o kolejnym rekordzie. Dzisiaj przenosimy się na tory, gdyż chińskie CRRC Corporation Limited, czyli największy na świecie pod względem przychodów producent taboru kolejowego, pochwalił się czterowagonowym pociągiem napędzanym wodorowymi ogniwami paliwowymi z buforem superkondensatorowym, który jest w stanie osiągnąć prędkość 160 km/h.

Co za tym idzie, jednostka jest najszybszym pociągiem wodorowym na świecie oraz pierwszym w Chinach pociągiem pasażerskim z takim napędem, a jej zasięg wynosi 600 kilometrów. Co więcej, jest zdolny do samodzielnej jazdy, oferuje komunikację 5G, automatyczne wybudzanie, uruchamianie i zatrzymywanie oraz funkcję powrotu do zajezdni. Ponadto jest przyjazny środowisku, ponieważ emituje tylko wodę.

Warto w tym miejscu nadmienić, że jeśli chodzi o liczebność wodorowego taboru, to zdecydowanym liderem pozostają Niemcy, którzy od ubiegłego roku korzystają aż z 14 pociągów firmy Alstom. Maszyna CRRC może i przewyższa niemieckie pociągi pod względem prędkości o około 20 km/h, ale „konkurencja” oferuje z kolei zdecydowanie większy zasięg na poziomie 1000 km.

Gdy Japonia i Korea Południowa były krajami, które najmocniej naciskały na zielony wodór jako rozwiązanie transportowe, to najnowsze dane wskazują, że to Chiny przejmują główną rolę w rzeczywistych wdrożeniach stacji tankowania wodoru. Według Information Trends na świecie istnieje nieco ponad 1000 stacji wodorowych, z czego jedna trzecia znajduje się właśnie w Państwie Środka.

Obserwatorzy zwracają uwagę na fakt, iż może to być nieprzypadkowy ruch, gdyż mowa o kraju, który kontroluje większość łańcucha dostaw baterii litowych i rozwija się najszybciej w zakresie wodoru, a to może ponownie uczynić z niego lidera. Biorąc pod uwagę ograniczone zasoby litu, groźbę gwałtownego wzrostu jego ceny oraz rewolucję elektryczną, wprowadzenie alternatywnych rozwiązań wodorowych może okazać się bardzo korzystne.

Zobacz także:  Wikipedia w przyszłości będzie moderowana przez sztuczną inteligencję?
Udostępnij artykuł:
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *