Co to są plamy wątrobowe?
Plamy wątrobowe nazywa się też plamami starczymi, ponieważ częściej pojawiają się z wiekiem. Są gładkie i nie odróżniają się fakturą od reszty skóry. Najczęściej lokalizują się na twarzy, szyi, dłoniach oraz ramionach, czyli obszarach eksponowanych na słońce. Mają nieregularny kształt i są ciemniejsze niż otaczająca je skóra.
Plamy starcze nie wywołują dolegliwości bólowych ani swędzenia, nie rosną gwałtownie i nie zmieniają kształtu w krótkim czasie. Jeżeli masz wątpliwości co do charakteru danego przebarwienia, zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który rozpozna rodzaj zmiany i wykluczy ewentualne zagrożenia.
Podstawową przyczyną powstawania plam wątrobowych jest zbyt intensywna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Wzrost ilości melaniny to naturalna reakcja obronna, jednak w sytuacji nadmiernej ekspozycji barwnik może rozkładać się nierównomiernie, tworząc ciemniejsze plamki. Istnieją też czynniki dodatkowe, tj. uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne (np. w ciąży czy menopauzie) oraz ogólny proces starzenia, w którym skóra traci zdolność szybkiej regeneracji.
Jak zmniejszyć widoczność plam wątrobowych?
W gabinetach medycyny estetycznej wykorzystuje się kilka metod usuwania przebarwień. Przykładem jest laseroterapia, podczas której wiązka lasera precyzyjnie rozbija nagromadzoną melaninę. Krioterapia opiera się na działaniu niskiej temperatury i również przynosi satysfakcjonujące rezultaty, zwłaszcza w przypadku pojedynczych, wyraźnie zarysowanych plam. Istotną rolę odgrywają także peelingi chemiczne, które złuszczają wierzchnie warstwy naskórka i wyrównują koloryt skóry.
Jednak nawet najlepszy zabieg nie zapewni trwałego efektu, jeśli na co dzień nie będziemy dbać o właściwą pielęgnację. Warto stosować kosmetyki z retinolem, kwasami AHA czy niacynamidem. Te substancje rozjaśniają istniejące przebarwienia i zapobiegają powstawaniu nowych. Warto sięgać po produkty stworzone z myślą o regulowaniu pracy melanocytów oraz łagodzeniu podrażnień, tak aby redukować reakcje zapalne wywołujące kolejne zmiany w kolorycie skóry.
Najskuteczniejszą profilaktyką są filtry przeciwsłoneczne, które pomagają uniknąć dodatkowego wzrostu ilości melaniny i spowalniają starzenie skóry. Kremy z filtrem należy stosować nie tylko latem, ale także zimą czy w pochmurne dni. Należy je reaplikować co kilka godzin i po kontakcie z wodą.
Dłonie i szyja także są narażone na intensywne promieniowanie. Zadbaj więc o nawilżające kremy z filtrem do tych obszarów oraz regularne stosowanie regenerujących produktów, które uzupełnią uszkodzony płaszcz lipidowy skóry.
Plamy wątrobowe to częsty problem, który można skutecznie ograniczyć. Główną rolę odgrywa konsekwentna ochrona przed słońcem, właściwa pielęgnacja dopasowana do stanu skóry oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie. W przypadku bardziej rozległych przebarwień pomocne są zabiegi oferowane przez specjalistów, które w połączeniu z odpowiednim wsparciem domowymi kosmetykami pozwalają uzyskać jednolity, zdrowo wyglądający koloryt skóry.
Artykuł sponsorowany