Przezroczyste implanty do oka umożliwią wykrycie Alzheimera?

W przypadku choroby Alzheimera czas odgrywa zasadniczą rolę, bo im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym skuteczniej można spowolnić jej postęp i negatywne efekty. Okazuje się, że eksperymentalna wszczepialna soczewka może znacznie skrócić czas wykrycia choroby.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Choroba Alzheimera niestety oprócz tego, że przebiega inaczej u każdego pacjenta, to dodatkowo pojawia się przy niej wiele często spotykanych objawów, które bywają błędnie łączone z zaawansowanym wiekiem czy stresem. Sprawne postawienie diagnozy jest więc bardzo utrudnione. Naukowcy Koreańskiego Instytutu Maszyn i Materiałów (KIMM) informują jednak, że opracowali rozwiązanie, które może okazać się bardzo pomocne.

Mowa o przezroczystej wszczepianej soczewce polimerowej, która nie zakłóci widzenia pacjenta, ale ma zmienić wygląd w początkowej fazie choroby. Na powierzchni soczewki znajduje się siatka maleńkich równoległych linii, a nad nią warstwa przezroczystego hydrożelu z dopasowanymi do nich szczelinami. W przypadku gdy implant wykryje choćby śladowe ilości biomarkerów chemicznych związanych z chorobą Alzheimera w płynie ocznym, odstępy między szczelinami ulegną zmianie.

W efekcie w połączeniu z liniami znajdującymi się pod spodem na samej soczewce, utworzą tzw. prążki mory. Jest to pewien rodzaj układu powstałego w wyniku nakładania się dwóch siatek linii obróconych o pewien kąt lub zniekształconych względem siebie. Można go czasem zaobserwować na ekranie telewizora, np. gdy wyświetlane są ubrania czy inne elementy w drobne paski.

Zobacz także: Zastrzyki białkowe lekarstwem na serce po zawale?

Jak informuje autor badań, JaeJong Lee, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym Bioactive Materials, efekt mory nie będzie widoczny dla pacjenta, lecz lekarze będą w stanie go dostrzec podczas rutynowej wizyty przy pomocy mikroskopu umieszczonego blisko oka, bowiem zostało to już przetestowane na świńskich oczach.

TAGI:
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *