Po uderzeniu pioruna powstał materiał, z którym nigdy wcześniej się nie spotkano

Naukowcy odkryli zupełnie nowy rodzaj materiału fosforowego po tym, jak piorun uderzył w drzewo na zachodnim wybrzeżu Florydy. Możliwe, że otwiera to zupełnie nowe pole badań nad nową grupą minerałów, której do tej pory nie spotkaliśmy na naszej planecie. Do tej pory podobne materiały znane były jedynie z kosmicznych obiektów.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Mowa o nowym materiale o składzie i budowie zbliżonej do fosforynu wapnia CaHPO3, powstałego dzięki wyładowaniu pioruna, który uderzył w drzewo w mieście New Port Richey. Materiał ten został odnaleziony w fulgurycie, powstałym w wyniku stopienia piasku po uderzeniu pioruna. Według naukowców, piorun spalił węgiel znajdujący się w drzewie oraz żelazo nagromadzone wokół jego korzeni, co doprowadziło do powstania tego nowego materiału.

Naukowcy przeprowadzili próby przetworzenia odkrytego materiału w laboratorium, ale niestety zakończyły się one niepowodzeniem. Ich zdaniem, do powstania tak specyficznego materiału niezbędne są bardzo specyficzne warunki, których sami nie są obecnie w stanie zrozumieć. To wyjaśnia, dlaczego ta forma fosforynu wapnia nigdy wcześniej nie została znaleziona w środowisku naturalnym.

Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tego materiału występującego naturalnie na Ziemi. Minerały podobne do niego można znaleźć w meteorytach i w kosmosie, lecz nigdy nigdzie nie widzieliśmy dokładnie tego materiału.

Odkrycie to może mieć wpływ na badania wczesnych okresów historii Ziemi. W przeszłości, podobne uderzenia piorunów i reakcje chemiczne mogły występować regularnie, jednak ze względu na właściwości fosforyn, mało prawdopodobne było, aby podobny minerał przetrwał do dzisiejszych czasów. Odkrycie to pozwoli uczonym lepiej zrozumieć proces redukcji fosforu, czyli przekształcanie go w różne stany poprzez reakcje chemiczne w zależności od temperatury.

Zobacz także: Gdzie Postawiono Drugi pomnik Freddiego Mercury'ego?
TAGI: ,
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *