Wyniki ostatnich badań opublikowanych przez grupę naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu można uznać za naukową sensację. Postanowili oni dokładnie przyjrzeć się roślinie, która naszym rodakom kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnymi domowymi obiadami czy frytkami na mieście.
Okazuje się, że prawdziwym skarbem dla medycyny może być zwykły sok z ziemniaków, który w polskiej kuchni jest zwykle pomijany lub uznawany za mało smaczny. Naukowcy z Poznania dogłębnie zbadali jego skład i aż nie mogli uwierzyć, jak niezwykłe ma właściwości. Tak jak inne warzywa czy owoce ma on wartość odżywczą i działa przeciwutleniająco, czyli opóźnia starzenie się naszego organizmu. Co najważniejsze, działa leczniczo na wiele różnych chorób układu pokarmowego i… może zapobiegać nowotworom!
Niegdyś w krajach niemieckojęzycznych wykorzystywano sok z ziemniaka jako lek na stany zapalne jelit czy wrzody żołądka. Z kolei na terenie Polski był zwykle stosowany przez znachorów. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że on naprawdę leczy!
Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu #nowotwory – i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą stosować rygorystyczne diety – wynika z badań naukowców z @up_poznan #ziemniaki #zdrowiehttps://t.co/Z4BLSDxZNl
— Nauka w Polsce (@naukawpolsce) January 31, 2023
Z badań dr Kowalczewskiego wynika, że sok z ziemniaków ma działanie terapeutyczne w przypadku nowotworów i nieswoistych zapaleń jelit (IBD), takich jak choroba Leśniowskiego‑Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita. To niezwykle istotna wiadomość dla osób, które cierpią na raka jelita grubego i są zmuszone do stosowania bardzo rygorystycznej diety.
Jeżeli chodzi o wpływ soku na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, to odkrycie okazuje się być przełomowe. W przyszłości można będzie wykorzystać składniki soku do skonstruowania preparatu leczniczego albo skutecznego suplementu diety łagodzącego stany zapalne jelit. To stworzy szansę na ratunek dla dużej grupy pacjentów.
Naukowcy z Poznania dowiedli, że sok z ziemniaków zawiera związki przeciwutleniające z grupy polifenoli. One z kolei zwalczają one słynne wolne rodniki, a to skutkuje spowolnieniem procesu starzenia się. Ponadto nie pozwalają na uszkodzenia kodu DNA, co ogranicza ryzyko pojawienia się nowotworów.
Zwykle tak lekceważone przez nas ziemniaki zawierają ogromne ilości witaminy C, są źródłem potasu, żelaza i białka. Można rzec, iż mają tak wysoką wartość odżywczą przy niskim stężeniu sodu, że w tej kategorii zbliżają się do mięsa. Zdaniem dr Kowalczewskiego ważną częścią badań było wykorzystanie tego warzywa do tworzenia produktów wegańskich.
Naukowcy są przekonani, że włączenie do codziennej diety soku z ziemniaków z czasem pozwoli obniżyć ilość tzw. białka CRP, a to zmniejszy stany zapalne w organizmie. Nikt nie przypuszczał, że w ziemniakach kryje się potężna broń w walce z groźnymi chorobami. Wygląda na to, że kluczem jest jednak spożywanie soku, a nie przetworzonych ziemniaków. Musielibyśmy zjeść kilka kilogramów ziemniaków, żeby uzyskać taki sam efekt, jak pijąc sok. To właśnie może być jedna z przyczyn, dla których efekt prozdrowotny ziemniaków zostawał przez długi czas niezauważany.
Warto wspomnieć, że sok z ziemniaków traktowany jako lekarstwo był całkiem popularny w dziewiętnastowiecznej Polsce. Stosowano go m.in. w przypadkach zatruć pokarmowych. W dzisiejszych czasach sok z ziemniaków jest sprzedawany jako oddzielny produkt w niektórych krajach, lecz nie w Polsce. Sok ziemniaczany to produkt uboczny produkcji skrobi i często jest traktowany jako zbędny odpad. Po opublikowaniu wyników badań może się to jednak zmienić.