Top 20 cudownych i zjawiskowych motyli na Ziemi


ADMIN 13 lutego, 2023

artykuł

Motyle to z całą pewnością najpiękniejsze, najbardziej zjawiskowe i różnorodne owady na świecie. Według powszechnych danych na naszej planecie istnieje ponad 150 000 gatunków tych wyjątkowych owadów, a każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy. Zapewne widziałeś już wiele motyli i byłeś pod wrażeniem ich piękna, ale kiedy zobaczysz poniższą listę, zdasz sobie sprawę, jak wiele cię ominęło i jak cudowne mogą być te owady.

Jak one to robią, że są tak zjawiskowe? Musisz wiedzieć, że motyle i ćmy to jedyne typy owadów, które posiadają skrzydła pokryte łuską. To właśnie ten fenomen umożliwia kreowanie oszałamiająco pięknych deseni. Warto w tym miejscu dodać, że jest to bardzo ważny element fizjologii. Z jednej strony barwy motyli służą im jako kamuflaż na kolorowych kwiatach, z drugiej mogą być stosowany jako sygnał ostrzegawczy czy nawet zapraszający do spółkowania.

Motyle barwy dzieli się na 2 typy. Pierwszy z nich to typ strukturalny, złożony z łusek i opalizujący w promieniach słońca. Drugi zaś to klasyczny pigment, który jest po prostu określonym związkiem chemicznym. Poniżej ujrzysz top listę niezwykłych i najpiękniejszych motyli, jakie udało się sfotografować i sklasyfikować.

Pawica atlas

Motyl prowadzi nocny tryb życia, żerując na liściach wielu drzew i krzewów, a w dzień przesiaduje z rozłożonymi skrzydłami na pniach. Połączenie z plam i pasków o różnych odcieniach brązu i czerwieni oraz zewnętrzna, górna krawędź skrzydeł, która przypomina głowę węża, przydaje się do zmylenia i odstraszenia napastników. Skrzydła motyla osiągają powierzchnię 400 cm² przy rozpiętości aż 25-30 cm. Samice tego gatunku są większe od samców i mają biczykowate, gładkie czułki. U samców są one wyraźnie pierzaste.


Udostępnij:

Najnowsze wpisy