W Anglii urodził się najrzadszy szympans na świecie!


ADMIN 12 stycznia, 2023

artykuł

Zoo Chester w północno-zachodniej Anglii poinformowało, że narodziny przedstawiciela zagrożonego wyginięciem, najrzadszego na świecie podgatunku były "małym, ale istotnym krokiem" dla globalnej populacji szympansów zachodnich, które są obecnie "krytycznie zagrożone".

Zoo w miejscowości Chester świętuje narodziny najrzadszego szympansa na świecie. Maluch jest zdrowy i bardzo szybko nawiązał dobre relacje z matką. Zgodnie z tradycją zwierzę ma zostać nazwane na cześć gwiazdy rocka lub popu.

"Mama ZeeZee i jej podopieczny natychmiast nawiązali więź, a ona wykonuje świetną robotę, nosząc go w ramionach, tuląc i opiekując się nim" - przekazał Andrew Lenihan z ogrodu zoologicznego w Chester.

Zoo umieściło nawet na Twitterze nagranie, na którym można zobaczyć "małego " wraz z rodzicielką.

Zgodnie z tradycją panującą w ogrodzie zoologicznym, mały szympans zostanie nazwany na cześć jednej z gwiazdy rocka lub popu. "Wcześniej powitaliśmy Dylana (Boba), Alice (Cooper) i Annie (Lennox)" - mówił Andrew Lenihan.

Małpy człekokształtne żyjące na wolności są zagrożone z powodu polowań dla nielegalnego handlu mięsem, a także przenoszonych przez człowieka chorób, rozległej utraty siedlisk oraz niszczenia lasów w Afryce Zachodniej.

Dyrektor zoo do spraw zwierząt i roślin, Mike Jordan, poinformował, że tylko w ciągu ostatnich 25 lat świat stracił około 80 procent populacji zachodnich szympansów, dlatego narodziny zdrowego dziecka w Chester dają nadzieję, że uda się zmienić sytuację dla tego gatunku.

W Afryce pozostało jedynie 18 tysięcy szympansów zachodnich. Warto nadmienić, iż jest to pierwszy podgatunek szympansa, który kiedykolwiek został uznany przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) za krytycznie zagrożony.


Udostępnij:

Najnowsze wpisy