Wikipedia w przyszłości będzie moderowana przez sztuczną inteligencję?

Jak wiadomo, serwis Wikipedia opiera się na wpisach i wiedzy swoich użytkowników oraz redaktorów. W przyszłości jednak może się to zmienić. Z biegiem czasu dzięki rozwojowi technologii udział użytkowników we współtworzeniu serwisu ma się zmniejszać, a sam Jimmy Wales, właściciel serwisu, patrzy optymistycznie w kierunku takiego obrotu spraw.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 1 min

Jakiś czas temu Jimmy Wales, jeden z założycieli Wikipedii, udzielił wywiadu, w którym poruszono temat wpływu sztucznej inteligencji na treści powstające w Wikipedii. Szeroko pojęte inteligentne czaty takie jak ChatGPT, Bing czy Google Bard są w stanie kreować rozbudowane odpowiedzi nawet na skomplikowane pytania użytkowników.

Co więcej, Wales uważa, że sztuczna inteligencja mogłaby znacząco ulepszyć Wikipedię, lecz póki co jeszcze na to za wcześnie. Jego zdaniem na obecną chwilę szeroko pojęte czaty mają zbyt wiele niedoskonałości i zbyt często, gdy nie są czegoś pewne, mogą fabrykować fakty i zmieniać np. nazwiska.

Aktualnie treści na Wikipedii tworzone są przez zaangażowaną społeczność, a później weryfikowane przez osoby, które uzyskały rangę redaktorów. Pojedyncze teksty często są sprawdzane przez całą grupę osób, a zatem nie jest wykluczone, że w przyszłości cały rdzeń będzie szykować model GPT, a ludzie będą jedynie poprawiać nieścisłości. Pozwoli to znacząco skrócić czas przygotowywania wpisu.

ChatGPT oraz podobne mu inteligentne czaty zyskują ogromne zainteresowanie i znajdują potencjalne zastosowanie w wielu serwisach i usługach. Czy waszym zdaniem wdrożenie takiego rozwiązania w Wikipedii to dobre posunięcie?

Zobacz także: Pociągi osiągną prędkość 1000 km/h? Pierwsze pomyślne testy
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *