Jaka muzyka najlepiej nadaje się na trening? Podpowiadamy!

Muzyka działa motywująco, pomaga się skupić i wyzwolić dodatkowe pokłady energii. Jest to potężne narzędzie i legalna forma dopingu stosowana przez sportowców na każdym szczeblu. Czy każda jej odmiana działa tak samo? Co ma wpływ na jej odbiór?

Fomen Fomen
Przeczytasz w 4 min

Biegacz przemierzający miejskie uliczki ze słuchawkami w uszach albo osoba ćwicząca na siłowni nucąca ulubioną piosenkę to widok, który nikogo już nie dziwi. Muzyka towarzyszy nawet sportowcom dyscyplin drużynowych podczas rozgrzewki czy przerwy w meczach. Piłkarze, koszykarze czy siatkarze uwielbiają przygotowywać się do starcia w rytm skocznych i dynamicznych utworów. Wyzwala w nich to pokłady adrenaliny, które starają się wykorzystać podczas rozgrywki. Warto wziąć z nich przykład i stworzyć swoją listę przebojów, a następnie przetestować jej efekt na sobie. Po który gatunek muzyczny zatem najlepiej sięgnąć?

Wydawałoby się, że sprawa jest dość oczywista. Dobra muzyka do ćwiczeń to ta, której słuchamy na co dzień. Są to artyści, zespoły i piosenki, które zwyczajnie lubimy. Okazuje się jednak, że nie do końca. Naukowcy badający wpływy muzyki na trening zauważyli, że najlepiej sprawdzają się gatunki o wysokiej częstotliwości uderzeń na minutę oraz piosenki o regularnej, rytmicznej budowie.

Nie jest to być zbyt odkrywcze, ale potwierdza to, czego z pewnością każdy z nas się domyślał. Doskonałym wyborem będą zatem różne rodzaje muzyki elektronicznej. Techno, house czy trance cechują się regularnym bitem, który z kolei świetnie nastraja do wykonywania kolejnych powtórzeń przy wyciskaniu ciężarów oraz nadaje tempo przy ćwiczeniach interwałowych i cardio. Jedne są bardziej melodyjne, drugie dosyć surowe w swojej kompozycji, ale to już rzecz gustu.

Zobacz także: Odwołany koncert i problemy zdrowotne Maryli Rodowicz

Istotny jest fakt, że szybkie utwory działają pobudzająco i dodają mnóstwo energii nawet w pochmurny dzień. Co więcej, badania wskazują że muzyka podczas treningu działa tym lepiej, im bardziej jej rytm dostosowuje się do rytmu bicia naszego serca! Każdy z was z pewnością doświadczył zjawiska, kiedy czuł się niejako zsynchronizowany z piosenką, której słuchał w czasie ćwiczeń.

Drugim popularnym gatunkiem bardzo chętnie wybieranym przez sportowców jest hip-hop i to we wszystkich swoich odmianach. Lecz w tym przypadku mamy do czynienia z nieco innym działaniem. Rap przede wszystkim mocno wpływa na emocje. Mniejsze znaczenie dla ćwiczeń ma sam podkład muzyczny, najważniejsze są dla wielu słowa rapera. Bywa że są to teksty nawołujące do konsekwentnego dążenia do celu, realizowania swoich założeń bez względu na panujące okoliczności i niepoddawania się mimo przeciwności. Wiele osób preferuje tę formę motywacji, dlatego słuchanie utworów hip-hopowych połączone jednocześnie z wykonywaniem ćwiczeń wyzwala dodatkowe siły i zasoby energii.

Okazuje się również, że nie tylko sam rodzaj, ale także sposób słuchania muzyki ma spore znaczenie. Jej wpływ jest silniejszy wtedy, gdy wszelkie inne dźwięki z zewnątrz są wygłuszone. Dlatego profesjonaliści chętnie sięgają po wysokiej jakości słuchawki sportowe, odpowiednio przystosowane do noszenia i użytkowania podczas treningu. Ich bezprzewodowa konstrukcja oraz brak kabli daje niesamowitą wygodę, a profilowane końcówki świetnie trzymają je w uszach nawet podczas dynamicznych wymachów czy wyskoków.

Zobacz także: Trenerzy The Voice Kids ujawnili swoje fobie i skryte lęki

Dobra motywacja to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie życia, również w sporcie. A muzyka od zawsze stanowiła jedną z lepszych metod uwalniania dodatkowej dawki energii. Wyżej wymienione wskazówki należy oczywiście traktować jako podpowiedź, a nie jedyną słuszną wiedzę. Jeśli jakiś zawodnik uwielbia przygotowywać się do meczu słuchając takich zespołów jak Iron Maiden czy Metallica, to nie musi zamieniać ich na Tiesto.

Z kolei osoby, którym podczas treningu towarzyszy muzyka Beethovena czy Fryderyka Chopina, również nie powinni dokonywać rewolucji w swoich przyzwyczajeniach, przeskakując na utwory Jay-Z czy Drake’a. Każdy ma własne preferencje i gust, które warto pielęgnować, a nie dostosowywać do narzucanych standardów.

Jednak śmiało można założyć, że w każdym przypadku znaczenie ma jakość odtwarzanej muzyki. Warto zajrzeć do sklepów online i wybrać wysokiej klasy słuchawki sportowe lub przenośne głośniki. A nowe urządzenie z pewnością sprawi wam wiele radości i umili każdą chwilę treningu!

TAGI:
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *