Legendarna myszka została sprzedana na aukcji za niemal 200 tys. dolarów

Na aukcji zorganizowanej przez RR Auction udało się zlicytować wyjątkowy zestaw myszki i małej klawiatury do kodowania opracowany przez ojca wszystkich myszy komputerowych - Douglasa Engelbarta. Zwycięzca aukcji wyłożył za ten sprzęt niemal 800 tys. zł, a to czyni z tej transakcji jedną z największych w historii w kategorii sprzętu komputerowego.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Wczesny zestaw myszy komputerowej wraz z zestawem do kodowania, stworzony przez Douglasa Engelbarta z myślą o kultowym pokazie „Mother of All Demos” z 1968 roku, został zlicytowany 16 marca bieżącego roku. Kwota sprzedaży wyniosła aż 178 tys. 936 dol., ale trzeba przyznać, że zwycięzca aukcji nabył prawdziwy unikat, bowiem nigdzie da się spotkać drugiego takiego samego zestawu.

Na cały zestaw składa się prosta, trzyprzyciskowa myszka z dwoma metalowymi dyskami, które rejestrują przemieszanie się sprzętu po powierzchni, a także klawiatura do kodowania mająca pięć klawiszy umożliwiających wykonanie do 31 różnych kombinacji niezbędnych do wprowadzania tekstu oraz komend.

Oba egzemplarze są kompletne i mają oryginalne, świetnie zachowane okablowanie oraz złącza. Są nieco zabrudzone, lecz dzięki takiemu stanowi ich wartość kolekcjonerska jest naprawdę wysoka.

Zobacz także: Słuchawki lewitujące nad uszami? Sony ma dla was niespodziankę

Warto przypomnieć, że wspomniany wyżej pokaz „Mother of All Demos” miał wielki wpływ na rozwój informatyki i sprzętu komputerowego, bowiem dzięki niemu cały świat zobaczył jak mogą działać urządzenia wskazujące. Pomysł opracowany przez Engelbarta został wprowadzony w życie dopiero 10 lat temu, z początku za sprawą myszek firmy Xerox, a następnie myszek kulkowych opracowanych dla firmy Apple.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *