Nowy elektryczny prom pomieści aż 2100 osób i 226 samochodów!

Tasmański konstruktor szybkich katamaranów Incat właśnie ogłosił, że do 2025 roku planuje dostarczyć argentyńskiemu operatorowi Buquebus największy na świecie elektryczny prom pasażerski.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Pierwszy raz o planach włączenia tej jednostki do floty argentyńskiego przewoźnika usłyszeliśmy już w 2019 roku, lecz dopiero teraz producent podzielił się szczegółami dotyczącymi tego elektrycznego promu, który ma mierzyć 130 metrów długości i 32 metry szerokości. To uczyni go największym promem na świecie.

Mowa tutaj o bardzo oryginalnym projekcie składającym się z dwóch aluminiowych kadłubów połączonych z sekcją pomostową, który pomieści 2100 pasażerów i 226 samochodów. Warto wspomnieć, że oryginalny projekt zakładał wdrożenie silników gazowych spalających skroplony gaz petrochemiczny, czyli LPG, lecz później przewoźnik zdecydował się na zmianę i zalecił producentowi zastąpienie ich silnikami elektrycznymi.

Początkowo zakładano, że w wersji gazowej prom miał osiągać prędkość maksymalną około 70 km/h, co rzecz jasna nie będzie możliwe w przypadku wersji elektrycznej i jak donosi Riviera Maritime Media, obecnie mówi się o około 45 km/h. Prom będzie posiadał generatory wielopaliwowe jako środek tymczasowy, do czasu aż nie zostaną wprowadzone rozwiązania do ładowania na lądzie. Wówczas moduły zbiornika paliwa/generatora zostaną usunięte, a statek będzie mógł działać wyłącznie na napędzie elektrycznym. Na lewej i prawej burcie zostaną zainstalowane chowane kable ładujące, które obsłużą szybkie ładowanie od 30 do 40 minut oraz doładowania w ciągu nocy.

Zobacz także: Oto trimaran "Domus" - superjacht inspirowany starożytnym domem

Firma Incat aktualnie rozmawia z dostawcami rozwiązań do  jednostek elektrycznych i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Buquebus może spodziewać się dostawy największego na świecie  bezemisyjnego lekkiego promu już w 2025 roku.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *