Program Artemis: nadmuchiwane habitaty trafią na Księżyc?

Nie tak dawno NASA ustaliła potencjalne miejsca lądowania dla przyszłych misji załogowych w ramach programu Artemis i jak ujawniono, mowa o lokalizacji w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Najwyższa więc pora zadbać o to, żeby astronauci mogli przebywać w takim surowym środowisku. W tym miejscu z pomocą przychodzą tzw. habitaty.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 3 min

Firma PneumoCell przedstawiła własną koncepcję na swego rodzaju „kosmiczne mieszkania”. Mowa tu konkretnie o nadmuchiwanych habitatach PneumoPlanet mogących pomieścić nawet do 16 szklarni i 32 astronautów.

O projekcie po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć już w ubiegłym roku, kiedy to zainteresowała się nim Europejska Agencja Kosmiczna, wykładając nawet środki na jego realizację, lecz dopiero teraz producent ujawnił wyniki swoich badań. Ich motywacją było opracowanie projektu siedliska księżycowego w pobliskim sąsiedztwie jednego z biegunów i wykazanie, że proponowany projekt jest możliwy do zrealizowania w świetle dostępnych zasobów.

Wedle założeń siedlisko powinno funkcjonować samowystarczalnie w dłuższej perspektywie, a to dzięki produkcji oraz przetwarzaniu własnego tlenu i żywności w dużych szklarniach i wykorzystaniu niemal wyłącznie energii promieniowania słonecznego. Wiele wskazuje na to, że badania się powiodły.

Proponowane rozwiązanie łączy w sobie prefabrykowane ultralekkie nadmuchiwane konstrukcje, pokrycie nadmuchiwanej konstrukcji warstwą lokalnego luźnego regolitu o grubości 4-5 metrów w celu ochrony przed ekstremalnymi temperaturami, meteorytami czy promieniowaniem kosmicznym, a także wykorzystanie luster poruszających się w kierunku słońca i wprowadzających widzialne światło słoneczne do szklarni.

PneumoPlanet będzie ultralekką nadmuchiwaną konstrukcją pokrytą regolitem, która ma działać samowystarczalnie. Dzięki temu może służyć jako stała placówka księżycowa umożliwiająca różnym przyszłym misjom wykorzystywanie jej jako bazy. Habitat chroni przed promieniowaniem kosmicznym oraz mikrometeorytami, zapewniając tym samym bezpieczeństwo załodze i pozwalając na wydłużenie czasu trwania jej misji.

Zobacz także: Drewniane bloki stoją od 25 lat i wyglądają jak nowe. Czy drewno zastąpi cegły i beton?

Pomysłodawcy projektu przekonują, że żadna inna znana nam koncepcja habitatu nie oferuje takich korzyści, a szczególnie w odniesieniu do szklarni. Zdaniem badaczy nie ma potrzeby drukowania 3D masywnych ścian czy sufitów, co może być pstryczkiem w nos dla konkurencyjnych rozwiązań.

Naukowcy wyjaśnili również, że NASA nie planuje dużych stałych habitatów dla misji Artemis. Zamiast tego agencja celuje w małą stację kosmiczną Lunar Gateway i wysłanie astronautów na powierzchnię, gdzie przez parę dni będą spać w łazikach. Niemniej NASA wspomina o pewnej potencjalnej infrastrukturze w okolicy stale zacienionych obszarów Księżyca, gdzie można by skorzystać z habitatów w ramach placówki Artemis Base Camp.

Póki co, mimo iż opublikowano kilka ładnych wizualnie renderingów siedlisk księżycowych w celu przyciągnięcia uwagi opinii publicznej, żadna stała baza księżycowa nie jest częścią planowanej misji Artemis. A przynajmniej tak twierdzi Herzig, architekt i główny projektant PneumoPlanet, który jest także założycielem oraz dyrektorem generalnym PneumoCell. Zasugerował on jednak, że jego projekt ma spore szanse na udział w programie, jeżeli NASA zdecyduje się zrealizować pomysł placówki Artemis Base Camp.

Zobacz także: Najszybszy wodorowy pociąg świata już na torach! Zero emisji i 160 km/h
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *