Program Artemis: nadmuchiwane habitaty trafią na Księżyc?


ADMIN 15 lutego, 2023

artykuł

Nie tak dawno NASA ustaliła potencjalne miejsca lądowania dla przyszłych misji załogowych w ramach programu Artemis i jak ujawniono, mowa o lokalizacji w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Najwyższa więc pora zadbać o to, żeby astronauci mogli przebywać w takim surowym środowisku. W tym miejscu z pomocą przychodzą tzw. habitaty.

Firma PneumoCell przedstawiła własną koncepcję na swego rodzaju "kosmiczne mieszkania". Mowa tu konkretnie o nadmuchiwanych habitatach PneumoPlanet mogących pomieścić nawet do 16 szklarni i 32 astronautów.

O projekcie po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć już w ubiegłym roku, kiedy to zainteresowała się nim Europejska Agencja Kosmiczna, wykładając nawet środki na jego realizację, lecz dopiero teraz producent ujawnił wyniki swoich badań. Ich motywacją było opracowanie projektu siedliska księżycowego w pobliskim sąsiedztwie jednego z biegunów i wykazanie, że proponowany projekt jest możliwy do zrealizowania w świetle dostępnych zasobów.

Wedle założeń siedlisko powinno funkcjonować samowystarczalnie w dłuższej perspektywie, a to dzięki produkcji oraz przetwarzaniu własnego tlenu i żywności w dużych szklarniach i wykorzystaniu niemal wyłącznie energii promieniowania słonecznego. Wiele wskazuje na to, że badania się powiodły.

Proponowane rozwiązanie łączy w sobie prefabrykowane ultralekkie nadmuchiwane konstrukcje, pokrycie nadmuchiwanej konstrukcji warstwą lokalnego luźnego regolitu o grubości 4-5 metrów w celu ochrony przed ekstremalnymi temperaturami, meteorytami czy promieniowaniem kosmicznym, a także wykorzystanie luster poruszających się w kierunku słońca i wprowadzających widzialne światło słoneczne do szklarni.

PneumoPlanet będzie ultralekką nadmuchiwaną konstrukcją pokrytą regolitem, która ma działać samowystarczalnie. Dzięki temu może służyć jako stała placówka księżycowa umożliwiająca różnym przyszłym misjom wykorzystywanie jej jako bazy. Habitat chroni przed promieniowaniem kosmicznym oraz mikrometeorytami, zapewniając tym samym bezpieczeństwo załodze i pozwalając na wydłużenie czasu trwania jej misji.

Pomysłodawcy projektu przekonują, że żadna inna znana nam koncepcja habitatu nie oferuje takich korzyści, a szczególnie w odniesieniu do szklarni. Zdaniem badaczy nie ma potrzeby drukowania 3D masywnych ścian czy sufitów, co może być pstryczkiem w nos dla konkurencyjnych rozwiązań.

Naukowcy wyjaśnili również, że NASA nie planuje dużych stałych habitatów dla misji Artemis. Zamiast tego agencja celuje w małą stację kosmiczną Lunar Gateway i wysłanie astronautów na powierzchnię, gdzie przez parę dni będą spać w łazikach. Niemniej NASA wspomina o pewnej potencjalnej infrastrukturze w okolicy stale zacienionych obszarów Księżyca, gdzie można by skorzystać z habitatów w ramach placówki Artemis Base Camp.

Póki co, mimo iż opublikowano kilka ładnych wizualnie renderingów siedlisk księżycowych w celu przyciągnięcia uwagi opinii publicznej, żadna stała baza księżycowa nie jest częścią planowanej misji Artemis. A przynajmniej tak twierdzi Herzig, architekt i główny projektant PneumoPlanet, który jest także założycielem oraz dyrektorem generalnym PneumoCell. Zasugerował on jednak, że jego projekt ma spore szanse na udział w programie, jeżeli NASA zdecyduje się zrealizować pomysł placówki Artemis Base Camp.


Udostępnij:

Najnowsze wpisy