Projekt 145-metrowego wieżowca inspirowany kamieniami pomyślności

Chińczycy, a konkretnie pracownia architektoniczna Aedas, właśnie ujawnili projekt wieżowca przyszłości North Xingge Jinze, który stanie w chińskim mieście Zhuhai i swoim nietypowym wyglądem będzie nawiązywał do lokalnych kamieni pomyślności.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Miejscowość Zhuhai położona w delcie Rzeki Perłowej wygląda jak wiele podobnych chińskich miast wypełnionych szarymi strefami przemysłowymi. Jednak od jakiegoś czasu przechodzi sporą metamorfozę, zmieniając się w zaawansowaną technologicznie lokację z budynkami, które mogłyby dumnie zdobić największe światowe metropolie. Wystarczy zerknąć na projekt mierzącego 145 metrów wysokości wieżowca North Xingge Jinze, którym niedawno podzieliło się biuro projektowe Aedas.

– Budynek North Xingge Jinze wyznaczy zupełnie nowy rozdział w odnowie miejskiej północnej strefy przemysłowej Xiangzhou. Budowla pogłębi powiązania między architekturą, społecznością i urbanistyką. Zadziała niczym siła napędowa, która tylko przyspieszy pobliską przebudowę miejską.

145-metrowy wieżowiec ma stanąć w dawnej dzielnicy przemysłowej w Zhuhai i jak informują projektanci, zainspirowali się lokalnymi formacjami skalnymi zwanymi „kamieniami pomyślności”. Co za tym idzie, bryła przypomina poukładane w stos skały, a jej zaokrąglone narożniki nadają temu aż 35-piętrowemu budynkowi bardziej opływowy kształt.

Ponadto środek wieżowca zostanie wydrążony po to, by „wspomóc cyrkulację wiatru” i stworzyć piękny podniebny ogród. Wewnątrz wieżowca przewidziano miejsce na pomieszczenia mieszkalne, apartamenty usługowe oraz biura. Dodatkowe pomieszczenia dostępne będą również w towarzyszącej budynkowi mniejszej wieży.

Zobacz także: Robot Boston Dynamics robi salto niczym parkourowiec!

Aedas to znana firma architektoniczna z aż jedenastoma międzynarodowymi biurami. Założona została przez walijskiego architekta Keitha Griffithsa, która odpowiada za wiele dużych projektów w Chinach. Ostatnio zaprezentował „najbardziej pokręconą wieżę na świecie” w Chongqing, a innym jego znanym projektem jest pekińskie centrum obywatelskie z pofałdowanym zakrzywionym ogrodem na dachu.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *