„Piórkowy” projekt terminala chińskiego lotniska. Obsłuży 22 mln pasażerów rocznie?

Ma Yansong, założyciel biura projektowego MAD Architects i jednocześnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych chińskich architektów, ujawnił swoją wizją rozbudowy lotniska Longjia w Changchun. Natychmiast zdobyła ona uznanie i pokonała w konkursie międzynarodową konkurencję.

Autor: Fomen
Przeczytasz w 3 min

Bądźmy szczerzy – lotniska często wzbudzają w nas ambiwalentne uczucia, gdyż z jednej strony korzystamy z nich najczęściej podczas wakacyjnych wyjazdów i podchodzimy wtedy do sprawy z entuzjazmem, a z drugiej kojarzą się nam z długimi kolejkami, tłokiem, problemami z bagażem czy wielogodzinnymi przeprawami. Biuro MAD Architects postanowiło więc przywrócić pozytywne emocje, projektując nowy terminal portu lotniczego Changchun-Longija tak, aby nie można było oderwać od niego wzroku. Podczas oglądania z lotu ptaka przypomina on bowiem piórko unoszące się na wietrze.

Rozległy budynek w kształcie wachlarza położony na niemal 270 tys. metrach kwadratowych będzie łączył się z dwoma istniejącymi już terminalami lotniska, a także z drogą i metrem w centrum Changchun. Rendery ujawnione przez MAD Architects prezentują elegancką białą konstrukcję o delikatnych łukach, która ma zapewnić miejsce na 54 bramki dla samolotów i przy tym dużo naturalnego światła wewnątrz. Widoczna ma być inspiracja naturą, drewniany sufit nawiązujący do okolicznych lasów, a także wewnętrzny ogród i drzewa.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez MAD Architects (@madarchitects)

Ma Yansong w wywiadzie dla CNN stwierdził, że jego zdaniem w naszych nowoczesnych miastach jest wiele pudełek i wiele linii prostych. Często skupiają się na wydajności i funkcjonalności, a brakuje odniesień do natury. Mieszkańcy jednak uwielbiają zbliżać się do natury i innych ludzi, dlatego powinniśmy tworzyć środowiska, które pozwolą na te emocjonalne więzi.

Póki co data otwarcia nie została jeszcze ogłoszona, ale oczekuje się, że nowy terminal po ukończeniu będzie obsługiwać aż 22 miliony pasażerów rocznie! Co również warto podkreślić, projekt powstający we współpracy z China Airport Planning & Design Institute i Beijing Institute of Architectural Design jest jednym z wielu przykuwających wzrok nowych lub przebudowanych lotnisk otwieranych w Państwie Środka.

W tym miejscu można wspomnieć chociażby o lotnisku Daxing w Pekinie przypominającym rozgwiazdę czy też międzynarodowym lotnisku Chengdu New Tianfu, który swoim kształtem nawiązuje do mitycznego ptaka słonecznego. Wszystko to w ramach nowego Zarysu Planowania Sieci Transportowej, które zakłada, że Chiny będą mieć w użyciu do 2035 roku około 400 lotnisk, podczas gdy stan na rok 2020 wynosił 241 portów lotniczych.

Zobacz także:  Naukowcy znaleźli dowody na istnienie czynnego wulkanu na Wenus
Słowa kluczowe:
Udostępnij artykuł:
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *