Czy witamina D skutecznie zapobiega i opóźnia wystąpienie demencji?

Czy da się zapomnieć o problemach z pamięcią w starszym wieku i to za sprawą jednej tabletki? Wygląda na to, że tak i nie chodzi tu wcale o drogie i skomplikowane lekarstwa, ale o zwykłą witaminę D.

Autor: Fomen
Przeczytasz w 4 min

Wyniki wielu badań wskazują, że niski poziom witaminy D może wiązać się z podwyższonym ryzykiem rozwoju demencji. Witamina bowiem pełni w naszym organizmie funkcję prohormonu, pomaga w usuwaniu amyloid z mózgu, czyli szkodliwego nieprawidłowego białka powstającego w wyniku długiego przebiegu wyniszczających chorób (takich jak choroba Alzheimera) i może ponadto zapobiegać gromadzeniu się białka tau, które odgrywa swoją rolę w rozwoju demencji. 

Jak powszechnie wiadomo, witaminę D uzyskujemy poprzez ekspozycję na światło słoneczne oraz dzięki odpowiedniej diecie, ale badania konsekwentnie wykazują, że w naszej szerokości geograficznej mamy jej o wiele za mało. Co więcej, nawet mieszkańcy krajów południowych mogą być narażeni na jej niedobory. Z tego właśnie powodu wielu lekarzy i naukowców zaleca suplementowanie witaminy D nawet przez cały rok. Ma ona ogromne znaczenie dla układu kostnego, nerwowego, mięśniowego i krążenia, a wyniki najnowszych badań wprost pokazują, że jej przyjmowanie może uchronić nas przed demencją. 

Naukowcy skupili się na związku między demencją a suplementami witaminy D u niemal 12,5 tysiąca osób ze średnią wieku wynoszącą 71 lat, które nie miały kłopotów z pamięcią, a 4637 z nich (37%) przyjmowało suplementy witaminy D.

W opublikowanej ekspertyzie możemy przeczytać, że regularne przyjmowanie witaminy D wiązało się z wyraźnie dłuższym życiem wolnym od demencji, a w grupie przyjmującej suplementy witaminy D było o 40% mniej diagnoz demencji. Badania pokazały również, że wśród 2696 uczestników, u których w następnej dekadzie pojawiła się demencja, 75% nie miało kontaktu z suplementami wit. D przed postawieniem diagnozy.  

Zobacz także:  Mrówki wykryją nowotwór u pacjenta? Ma być tanio i skutecznie

Do tej pory wiedzieliśmy, że witamina D wywołuje w mózgu pewne efekty mogące mieć wpływ na zmniejszenie demencji, ale badania przynosiły sprzeczne wyniki. Nasze nowe odkrycie daje kluczowy wgląd w grupy, które mogą być mocno ukierunkowane na suplementację witaminy D. Reasumując, znaleźliśmy dowody na to, że suplementacja może być bardzo korzystna przed początkiem pogorszenia się funkcji poznawczych u pacjentów.                 

Mimo iż witamina D była skuteczna we wszystkich grupach, zespół badaczy odkrył, że efekty były znacznie większe u kobiet niż u mężczyzn, większe u osób z normalnymi funkcjami poznawczymi, w porównaniu z tymi, które zauważały objawy łagodnych zaburzeń związanych z wyższym ryzykiem demencji, a także większe u osób niebędących nosicielami genu APOE-e4. W tym miejscu warto dodać, że około 40-65% osób cierpiących właśnie na demencję jest nosicielem tego genu.              

Opóźnianie wystąpienia demencji oraz jej zapobieganie jest niezwykle ważne, zwłaszcza biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę osób nią dotkniętych. Związek z witaminą D w przeprowadzonym badaniu sugeruje, że przyjmowanie suplementów witaminy D może okazać się ratunkiem. 

Słowa kluczowe:
Udostępnij artykuł:
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *