Czym są tajemnicze rozbłyski na niebie poprzedzające trzęsienia ziemi?

Według wielu komentatorów jest to jedno z najbardziej tajemniczych zjawisk związanych z trzęsieniami ziemi. Mowa o niebieskich rozbłyskach światła na niebie tuż przed kataklizmem. Nikt tak naprawdę nie wie czym są i jak powstają. Przez niektórych nazywane są światłami trzęsień ziemi.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 3 min

Okazuje się, że to tajemnicze zjawisko znane jest ludziom od setek lat, bowiem pierwsze wzmianki o zagadkowych błyskach na niebie, które poprzedzały trzęsienia ziemi, pochodzą jeszcze z 89 roku p.n.e. Jeden ze starożytnych kronikarzy zanotował, że niebo było momentami niebieskie, a niedługo potem zatrzęsła się ziemia.

W 2007 roku miejscowość Pisco w Peru nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,0 w skali Richtera. Niedługo przed katastrofą w nocy kamery monitoringu zarejestrowały tam zjawiskowe, niebieskie rozbłyski światła. Zaciekawieni ludzie mogli oglądać dziwny, nocny spektakl świateł i nie przypuszczali nawet jak wielkie nieszczęście mogą one zwiastować.

Ludność zamieszkująca obszary nawiedzane przez trzęsienia ziemi zrozumiała, że zjawisko można traktować niczym swoisty sygnał ostrzegawczy. Gdy na nocnym niebie pojawiają się rozbłyski niebieskiego światła to można się spodziewać, że wkrótce dany teren nawiedzi groźne trzęsienie ziemi. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasami kataklizm pojawia się bez poprzedzającego go tajemniczego pokazu świateł, a kiedy ten fenomen jest widoczny, zwykle budzi grozę i przerażenie.

Tzw. „Światła trzęsień ziemi” można było zaobserwować wielokrotnie w Meksyku. W 2017 roku doszło tam do serii wstrząsów o sile 8,1 stopnia w skali Richtera. Wtedy również w noc poprzedzającą trzęsienie ziemi tysiące osób w strachu obserwowało niebo rozświetlane niebieskimi rozbłyskami. Filmy z tym zagadkowym fenomenem natychmiast obiegły wtedy media społecznościowe.

Zobacz także: Naukowcy stworzyli kompletną mapę mózgu owada

Tajemnicze błyski zaobserwowali też mieszkańcy miasto Mexico City, kiedy to we wrześniu 2021 zatrzęsła się ziemia w stanie Guerrero. Błękitne światła do złudzenia przypominały te, które powstają po pojawieniu się błyskawic, ale i tym razem nikt nie potrafił wskazać ich źródła.

Meksykańscy internauci przy postach z filmami zamieszczanymi w mediach społecznościowych zaczęli nawet używać hashtagu „Apocalipsis”, co ma oznaczać biblijny koniec świata czyli nic innego jak właśnie apokalipsę.

Póki co naukowcy są podzieleni w ocenie tego, co w rzeczywistości powoduje powstawanie tych zagadkowych błysków. Niektórzy z nich uważają, że światła powstają w efekcie naprężenia płyt tektonicznych, które poprzedza trzęsienie ziemi. Rzekomo powstaje tam dużo energii, która jest uwalniana do atmosfery i w rezultacie doprowadza do rozświetlenia nieba.

Czasami pojawiają się głosy, że niezwykłe rozbłyski są spowodowane spięciami powstającymi w transformatorach, a inna teoria wskazuje na stykające się ze sobą kable przesyłające wysokie napięcie.

„Na skutek wstrząsów ziemi dochodzi do kołysania kabli, które stykają się ze sobą i właśnie to powoduje naturalne wyładowania elektryczne” – komentuje fizyk Austin Elliott z US Geological Survey. W USA podjęto próbę sztucznego stworzenia „świateł trzęsień ziemi” poprzez doprowadzenie do łuków elektrycznych, lecz efekty okazały się być bardzo mizerne. Naukowcy póki co muszą się pogodzić z tym, że natura tego dziwnego zjawiska pozostanie nieznana.

Zobacz także: Zoom zwalnia 1300 pracowników, a prezes firmy rezygnuje z pensji!
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *