Turcja pokazała swój pierwszy lotniskowiec. Na pokładzie Bayraktary

Turecka Marynarka Wojenna wzbogaciła się o nowy okręt flagowy, a został nim uniwersalny desantowy lotniskowiec TCG Anadolu. Przekazanie odbyło się w poniedziałek 10. kwietnia w czasie uroczystości, w której uczestniczył sam prezydent Recep Tayyip Erdogan. Oficjalne możliwości okrętu robią spore wrażenie.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Zdaniem prezydenta Turcji, TCG Anadolu umożliwi prowadzenie operacji wojskowych i humanitarnych niemal w każdym zakątku świata. Co więcej, Erdogan poinformował o zwiększeniu budżetu tureckiego przemysłu obronnego do 75 mld dolarów.

Okręt może poszczycić się pokaźnym rozmiarem, jest bowiem długi na 231 m i szeroki na 32 m, natomiast jego wyporność z pełnym obciążeniem wynosi ponad 27 tysięcy ton. Z kolei jego maksymalna prędkość wynosi 20,5 węzła. Z opublikowanych informacji wynika, że TCG Anadolu będzie pierwszym okrętem na świecie, z którego mogły będą startować drony Bayraktar TB3 SiHA. Integracja tego giganta z nowymi dronami ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Ponadto przewiezie on do 94 pojazdów, w tym 13 czołgów, 27 pływających opancerzonych transporterów ZAHA, sześć transporterów opancerzonych oraz 33 inne pojazdy. Hangar pomieści 19 helikopterów lub 30 dronów SİHA, a załoga liczyć będzie 1223 osoby.

Okręt będzie w stanie przetransportować w wyznaczone miejsce jeden batalion (około 700 osób) z własnym wsparciem logistycznym, który nie będzie wymagał pomocy bazy macierzystej. Ponadto TCG Anadolu przewiezie m.in. 4 pojazdy zmechanizowane, 2 poduszkowce, a także samoloty, śmigłowce oraz bezzałogowe statki powietrzne. Dodatkowo okręt może zostać wykorzystany do misji humanitarnych związanych z klęskami żywiołowymi, bowiem na jego pokładzie znajduje się w pełni wyposażony obiekt szpitalny z dwiema salami operacyjnymi.

Zobacz także: Beyoncé na otwarciu luksusowego hotelu w Dubaju!

Budowa tego olbrzyma rozpoczęła się w 2015 roku od uroczystości cięcia blach, a projekt kadłuba oparto z kolei na hiszpańskiej jednostce Juan Carlos. Wodowanie miało miejsce w 2018 roku, natomiast przekazanie okrętu zamawiającemu raptem pięć lat później. Turcy już teraz planują wzmocnienie floty morskiej kolejnym, bliźniaczym statkiem TCG Anadolu, który wstępnie ma nazywać się TCG Trakya.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *