Eminem dołączył do Rock and Roll Hall of Fame

Organizatorzy Rockandrollowego Salonu Sław zdecydowali się dodać dwa nazwiska muzyków do składu grupy Motörhead. Wydarzyło się to z powodu protestów fanów.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 3 min

Rockandrollowy Salon Sław znajduje się w Cleveland w stanie Ohio ze względu na statystykę pokazującą, że to właśnie z tego miejsca pochodzi zdecydowanie najwięcej muzyków rockowych. Muzeum trudni się gromadzeniem memorabilia związane z historią rocka, np. gitary, ubrania, oryginalne maszynopisy popularnych piosenek upamiętniające ważne osobistości muzyki rockowej.

Każdego roku grono wyróżnionych artystów powiększa się, a do Salonu zapraszani są wykonawcy, którzy wydali swoje debiutanckie płyty przynajmniej 25 lat wcześniej.

W tym roku do tego zaszczytu nominowali zostali m.in. Kate BushBeck, Duran DuranJudas PriestMC5EurythmicsRage Against the Machine , Dolly Parton i Lionel Richie.

Mimo, iż muzeum ma w nazwie „Rock and Roll”, to coraz częściej zdarza się, że pojawiają się tam nominacje postaci m.in. ze świata rapu. W 2022 roku byli to Eminem oraz grupa A Tribe Called Quest. Jakby tego było mało, Eminem był jedynym kandydatem ze stawki, który w bieżącym roku po raz pierwszy mógł zostać nominowany.

Ostatecznie jako wykonawcy wyróżnienie otrzymali Pat Benatar & Neil Giraldo, Duran Duran, Dolly Parton, Eminem, Lionel Richie, Eurythmics oraz Carly Simon.

Zobacz także: "Piórkowy" projekt terminala chińskiego lotniska. Obsłuży 22 mln pasażerów rocznie?

Wyróżnienie w kategorii „Pionierzy” trafiło z kolei do Harry’ego Belafonte i Elizabeth Cotten. Muzyczni doskonałościami nazwano Judas Priest oraz Jimmy Jam & Terry Lewis. Nagroda Ahmeta Erteguna trafiła na konta Allena GrubmanaJimmy Iovine oraz Sylvii Robinson.

Warto dodać, kiedy Dolly Parton dowiedziała się, że jest nominowana, poprosiła o wykreślenie jej z tej listy, twierdząc, że „nie jest godna”. „Mam nadzieję, że Rock & Roll Hall of Fame zrozumie moją decyzję i zechce moją kandydaturę rozważyć ponownie. Ale dopiero wtedy, gdy kiedykolwiek będę jej godna” – mówiła.

Eminem, Marshall Bruce Mathers III, znany także jako Slim Shady to amerykański raper, producent muzyczny i aktor. Urodził się 17. października 1972 roku w Kansas City. Już jako nastolatek przeprowadził się z matką do Detroit i zamieszkał tam w okolicach 8. mili.

Dzięki ścieżce dźwiękowej do filmu „Reckless” zaczął swoją przygodę z rapem. Wraz z kolegami, m.in. z Proofem (obaj w późniejszych latach byli członkami zespołu D12), pojedynkowali się na słowa, podczas tzw. freestyle’u. Na przełomie lat 95/96, wydał słabo przyjęty album zatytułowany „Infinite”, ale za sprawą Dr. Dre, który zaproponował Eminemowi kontrakt ze swoją wytwórnia Aftetmath, ukazała się dobrze przyjęta płyta, „The Slim Shade LP”.

Zobacz także: W 45 dni na Marsa? NASA twierdzi, że to możliwe

Dalsza współpraca z producentem zaowocowała takimi płytami jak: „ The Marshall Mathers LP”, „Encore”, „The Eminem Show” i „Relapse”. Z zespołem D12 Eminem nagrał dwie płyty. Zagrał nawet w filmie „8. mila”, który częściowo nawiązywał do przeszłości muzyka. Dzięki swej muzyce, odważnym i bezkompromisowym tekstom, Eminem uzyskał mnóstwo ważnych nagród, m.in. Grammy Awards, MTV Movie Awards, MTV Europe Music Awards, MTV Video Music Awards czy American Music Awards.

TAGI:
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *