Nagranie stanowi kolejny dowód na to, że Księżyc bynajmniej nie jest spokojnym i bezpiecznym miejscem. Nie posiada on pola magnetycznego i rozległej atmosfery, które mogłyby uchronić go przed kosmicznym promieniowaniem czy uderzeniem skał. Jak wiadomo, jego powierzchnia przypomina szwajcarski ser, a to oznacza, że w swojej historii został uderzony głazami niezliczoną ilość razy.
Teraz dowiadujemy się, że jedno z takich spektakularnych uderzeń zarejestrował japoński astronom. Rozbłysk widzialny na tarczy Księżyca nastąpił 23 lutego, a do uderzenia doszło blisko krateru Ideler L, na północny zachód od krateru o nazwie Pitiscus. Daichi Fuji opublikował swoje piękne nagranie w serwisie Twitter, a dzięki temu wszyscy możemy zobaczyć, jak wygląda takie uderzenie z perspektywy naszej planety.
Astronom przyznał, że samo uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, a zatem musiała to być niemała kosmiczna skała, która w chwili uderzenia miała prędkością dziesiątek tysięcy kilometrów na godzinę. W rezultacie na Księżycu prawdopodobnie pojawił się nowy krater. Póki co nie wiadomo dokładnie, jakiej jest on wielkości. Pojawiły się spekulacje, że może on mieć około 12 metrów średnicy.
2023年2月23日20時14分30.8秒の月面衝突閃光を、別の望遠鏡で捉えた様子です(実際の速度で再生)。このとき月の高度はわずか7度で、ぎりぎりまで粘ってよかったです。観測時のTLEで月面を通過する人工衛星はなく、光り方からも月面衝突閃光の可能性が高いです。 pic.twitter.com/GqG8CkYeRr
— 藤井大地 (@dfuji1) February 24, 2023
Niewykluczone, że sondy Lunar Reconnaissance Orbiter lub Chandrayaan 2 krążące wokół Księżyca w przyszłości wykonają zdjęcia miejsca uderzenia i wtedy stanie się jasne, o jak dużym głazie mowa. Warto wiedzieć, że identyczny meteoroid uderzający i w Ziemię i w Księżyc może doprowadzić do zupełnie różnych skutków w powierzchni.
Nasza planeta posiada gęstą atmosferę, a zatem jeżeli skała będzie niewielka, po prostu spali się w niej i na powierzchni nie pojawi się krater. Natomiast w przypadku Księżyca niemal za każdym razem tego typu obiekty uderzają w jego powierzchnię i tworzą tym samym różnej wielkości kratery.
To wszystko powoduje ogromny problem dla załogowych misji księżycowych, które już wkrótce będą realizowane w ramach programu Artemis zakładającego powrót ludzi na Srebrny Glob. Naukowcy zastanawiają się, jak dobrze zabezpieczyć astronautów przed ekstremalnymi warunkami promieniowania kosmicznego i uderzeniami mikrometeorytów.
Ale walnęło :O