Japoński astronom uwiecznił na filmie kosmiczną skałę, która uderza w Księżyc

Daichi Fuji, Japoński astronom, uwiecznił na filmie moment uderzenia w Księżyc kosmicznej skały. Jest to naprawdę wyjątkowe zjawisko i bardzo rzadko udaje się je zarejestrować.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 3 min

Nagranie stanowi kolejny dowód na to, że Księżyc bynajmniej nie jest spokojnym i bezpiecznym miejscem. Nie posiada on pola magnetycznego i rozległej atmosfery, które mogłyby uchronić go przed kosmicznym promieniowaniem czy uderzeniem skał. Jak wiadomo, jego powierzchnia przypomina szwajcarski ser, a to oznacza, że w swojej historii został uderzony głazami niezliczoną ilość razy.

Teraz dowiadujemy się, że jedno z takich spektakularnych uderzeń zarejestrował japoński astronom. Rozbłysk widzialny na tarczy Księżyca nastąpił 23 lutego, a do uderzenia doszło blisko krateru Ideler L, na północny zachód od krateru o nazwie Pitiscus. Daichi Fuji opublikował swoje piękne nagranie w serwisie Twitter, a dzięki temu wszyscy możemy zobaczyć, jak wygląda takie uderzenie z perspektywy naszej planety.

Astronom przyznał, że samo uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, a zatem musiała to być niemała kosmiczna skała, która w chwili uderzenia miała prędkością dziesiątek tysięcy kilometrów na godzinę. W rezultacie na Księżycu prawdopodobnie pojawił się nowy krater. Póki co nie wiadomo dokładnie, jakiej jest on wielkości. Pojawiły się spekulacje, że może on mieć około 12 metrów średnicy.

Niewykluczone, że sondy Lunar Reconnaissance Orbiter lub Chandrayaan 2 krążące wokół Księżyca w przyszłości wykonają zdjęcia miejsca uderzenia i wtedy stanie się jasne, o jak dużym głazie mowa. Warto wiedzieć, że identyczny meteoroid uderzający i w Ziemię i w Księżyc może doprowadzić do zupełnie różnych skutków w powierzchni.

Zobacz także: Pociągi osiągną prędkość 1000 km/h? Pierwsze pomyślne testy

Nasza planeta posiada gęstą atmosferę, a zatem jeżeli skała będzie niewielka, po prostu spali się w niej i na powierzchni nie pojawi się krater. Natomiast w przypadku Księżyca niemal za każdym razem tego typu obiekty uderzają w jego powierzchnię i tworzą tym samym różnej wielkości kratery.

To wszystko powoduje ogromny problem dla załogowych misji księżycowych, które już wkrótce będą realizowane w ramach programu Artemis zakładającego powrót ludzi na Srebrny Glob. Naukowcy zastanawiają się, jak dobrze zabezpieczyć astronautów przed ekstremalnymi warunkami promieniowania kosmicznego i uderzeniami mikrometeorytów.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *