Naukowcy stworzyli kompletną mapę mózgu owada

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii właśnie pochwalili się nowym osiągnięciem w dziedzinie badań neurologicznych. Pierwszy raz w historii udało się im stworzyć konektom mózgu owada, czyli nic innego jak kompletną mapę, na której widoczne są wszystkie 3,016 tys. neuronów. Badacze przewidują, że ich projekt, nad którym pracowali aż 12 lat, pomoże w lepszym zrozumieniu tego, w jaki sposób działa ludzki układ nerwowy.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 3 min

W niedawno opublikowanym artykule, który pojawił się w magazynie Science, naukowcy z amerykańskiego Johns Hopkins University oraz brytyjskiego University of Cambridge pochwalili się wynikiem swoich prac, publikując zdjęcie mózgu larwy muszki owocówki. Cały układ składa się z 3,016 tys. neuronów połączonych ze sobą 548 tys. synaps, dzięki którym to komórki mózgowe są w stanie komunikować się ze sobą.

Synapsy w tym układzie pełnią funkcję przekaźnika. Jak twierdzą naukowcy w informacji prasowej na stronie University of Cambridge, substancje chemiczne zawierające informacje przenoszone są z jednego neuronu do drugiego. Dlaczego zdecydowano się na mózg larwy zamiast w pełni rozwiniętego organizmu? Okazuje się, że struktury mózgowe tych organizmów są podobne do struktur mózgowych dorosłej muszki owocowej oraz innych większych owadów.

Ponadto mózg ma również różne zdolności behawioralne, włączając w to uczenie się i wybór działań, a to właśnie na tym najbardziej zależało naukowcom. Dzięki stworzonej mapie będzie można sprawdzić, jak dokładnie reagują neurony podczas wykonywania różnego rodzaju czynności.

Budowa obwodu mózgowego wpływa na obliczenia, które mózg może wykonać. Dotychczas jednak nie widzieliśmy struktury żadnego mózgu, za wyjątkiem prostych organizmów. Obecnie możemy zacząć zdobywać prawdziwą wiedzę o mechanizmach rządzących sercem układu nerwowego.

Wcześniej naukowcy zdołali stworzyć się mapę mózgu prostych organizmów takich jak np. glisty, których centralny element układu nerwowego złożony jest zaledwie z kilkuset neuronów. Jak zatem schemat mózgu larwy muszki owocówki mógłby pomóc w zrozumieniu działania tego organu u ludzi? Na obecną chwilę stan technologii nie pozwala nam na tworzenie map mózgów złożonych gatunków takich jak duże ssaki.

Zobacz także: Zjawiskowa spirala na niebie. Sprawka rakiety SpaceX?

Mózgi wszystkich gatunków muszą wykonywać wiele złożonych czynności takich jak przetwarzanie informacji sensorycznych, uczenie się czy wybór pożywienia. Ponadto odpowiadają za poruszanie się po swoim środowisku. W taki sam sposób, w jaki geny są konserwowane w całym królestwie zwierząt, podstawowe wzorce neuronów oraz synaps, które napędzają te podstawowe zachowania, także zostają zachowane.

Grupa naukowców planuje teraz wykorzystać stworzoną przez nich mapę do dokładnej analizy zachowań owadów i dowiedzieć się, w jaki sposób zachodzi u nich proces uczenia się bądź poznawania nowych rzeczy.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *