TikTok zakazany w Europie? To możliwe, jeśli nie spełni warunków UE

TikTok jest niezwykle popularną, ale przy tym kontrowersyjną platformą, której działania już od dłuższego czasu niepokoją Unię Europejską. Przedstawiciele UE wyraźnie wskazują, że jeżeli platforma nie dostosuje się do wprowadzonych niedawno przepisów, to grozi jej nawet całkowita blokada we wszystkich państwach członkowskich.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Komisarz europejski Thierry Breton zagroził szefowi TikToka nałożeniem pełnego zakresu sankcji, jeżeli firma nie podejmie działań związanych z dostosowaniem się do prawodawstwa UE. TikTok musi spełnić warunki zawarte w unijnej ustawie o usługach cyfrowych (DSA) teoretycznie do 1 września 2023 roku. Zdaniem Bretona platforma powinna uczynić to jednak dużo szybciej, aby możliwe było sprawne przeprowadzenie audytu.

Jeżeli TikTok tego nie uczyni, to grozi mu nie tylko wysoka grzywna sięgająca 6 procent obrotów, ale nawet potencjalny zakaz działania na terenie Unii. Oprócz spełnienia wymogów DSA podmiot należący do chińskiego konglomeratu ByteDance będzie też musiał spełnić wymogi dotyczące wielu przepisów, w tym tych o ochronie danych osobowych RODO oraz kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji. Pojawiają się zalecenia, że TikTok powinien również lepiej moderować treści.

Jak twierdzi Breton, z młodszymi odbiorcami wiąże się duża odpowiedzialność. Wspólnota nie może dopuścić do tego, żeby za pozornie zabawnymi i nieszkodliwymi funkcjami dostęp do szkodliwych treści zajmował użytkownikom zaledwie kilka sekund.

Zobacz także: Z Twittera znowu wyciekły dane użytkowników, tym razem 200 mln kont!

Przedstawiciele TikToka zapewniają, że poważnie podchodzą do sprawy i zamierzają wprowadzić konieczne zmiany. Zgodnie z ich narracją kwestia bana dla aplikacji za nieprzestrzeganie zasad DSA nie została poruszona podczas spotkania z Bretonem. Niemniej jednak sam komisarz wskazał na taką możliwość w osobnym poście w serwisie LinkedIn, mówiąc o zagrożeniach czyhających w serwisie z krótkimi filmami. Co prawda nie wskazał TikToka z nazwy, ale sam opis może jasno wskazywać, o jaką platformę chodzi.

Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *