Zdaniem prezydenta Turcji, TCG Anadolu umożliwi prowadzenie operacji wojskowych i humanitarnych niemal w każdym zakątku świata. Co więcej, Erdogan poinformował o zwiększeniu budżetu tureckiego przemysłu obronnego do 75 mld dolarów.
Okręt może poszczycić się pokaźnym rozmiarem, jest bowiem długi na 231 m i szeroki na 32 m, natomiast jego wyporność z pełnym obciążeniem wynosi ponad 27 tysięcy ton. Z kolei jego maksymalna prędkość wynosi 20,5 węzła. Z opublikowanych informacji wynika, że TCG Anadolu będzie pierwszym okrętem na świecie, z którego mogły będą startować drony Bayraktar TB3 SiHA. Integracja tego giganta z nowymi dronami ma zakończyć się jeszcze w tym roku.
🔴 TCG ANADOLU (L400) Amfibi Hücum Gemisi, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. pic.twitter.com/JWd1uJexMN
— Conflict (@ConflictTR) March 6, 2023
Ponadto przewiezie on do 94 pojazdów, w tym 13 czołgów, 27 pływających opancerzonych transporterów ZAHA, sześć transporterów opancerzonych oraz 33 inne pojazdy. Hangar pomieści 19 helikopterów lub 30 dronów SİHA, a załoga liczyć będzie 1223 osoby.
Okręt będzie w stanie przetransportować w wyznaczone miejsce jeden batalion (około 700 osób) z własnym wsparciem logistycznym, który nie będzie wymagał pomocy bazy macierzystej. Ponadto TCG Anadolu przewiezie m.in. 4 pojazdy zmechanizowane, 2 poduszkowce, a także samoloty, śmigłowce oraz bezzałogowe statki powietrzne. Dodatkowo okręt może zostać wykorzystany do misji humanitarnych związanych z klęskami żywiołowymi, bowiem na jego pokładzie znajduje się w pełni wyposażony obiekt szpitalny z dwiema salami operacyjnymi.
Budowa tego olbrzyma rozpoczęła się w 2015 roku od uroczystości cięcia blach, a projekt kadłuba oparto z kolei na hiszpańskiej jednostce Juan Carlos. Wodowanie miało miejsce w 2018 roku, natomiast przekazanie okrętu zamawiającemu raptem pięć lat później. Turcy już teraz planują wzmocnienie floty morskiej kolejnym, bliźniaczym statkiem TCG Anadolu, który wstępnie ma nazywać się TCG Trakya.