Zjawiskowa spirala na niebie. Sprawka rakiety SpaceX?

Teleskop na szczycie najwyższej góry na Hawajach uchwycił na nocnym niebie zaskakujące zjawisko, które swoim wyglądem przypomina białą, wirującą spiralę. W sieci już pojawiły się głosy ekspertów wskazujące na to, co mogło być źródłem jej powstania.

Fomen Fomen
Przeczytasz w 2 min

Niezwykle tajemnicza wirująca spirala została uchwycona kilka dni temu na niebie nad wulkanem Mauna Kea. Jest to najwyższy uśpiony wulkan archipelagu Hawajów i jednocześnie jeden z największych na ziemi. To tam znajduje się Narodowe Obserwatorium Astronomicznego Japonii wyposażone w teleskop Subaru, który zarejestrował całe zajście. Co ciekawe, stało się to na krótko po wystrzeleniu rakiety SpaceX Falcon 9 z amerykańskiego portu kosmicznego znajdującego się na półwyspie Floryda. Od razu pojawiły się spekulacje, że to właśnie rakieta była źródłem powstania wyjątkowej spirali.

Gdy otworzyłem wiadomość ze screenem z Livestream i to zobaczyłem, aż mi szczęka opadła.

Na nagraniach opublikowanych w sieci widać, jak biała spirala wiruje i porusza się po niebie, a następnie zaczyna blednąć, aż w końcu całkowicie znika. Jeden z badaczy, który w tym czasie akurat przebywał w obserwatorium, z początku nie zauważył wyjątkowego zjawiska. Dopiero gdy otrzymał zrzut ekranu z aplikacji relacjonującej na żywo widoki z teleskopu, ujrzał tajemniczą spiralę. Gołym okiem nie był w stanie jej dostrzec.

Warto dodać, że badacz podobną spiralę widział już w kwietniu ubiegłego roku, jednak tamta była większa i mniej wyraźna. I wtedy także pojawiła się tuż po starcie rakiety SpaceX Falcon 9. Szczyt wulkanu Mauna Kea cieszy się dużą popularnością wśród badaczy, gdyż ma jedne z najlepszych warunków obserwacyjnych na Ziemi.

Zobacz także: Czym są tajemnicze rozbłyski na niebie poprzedzające trzęsienia ziemi?
Udostępnij ten artykuł
Autor: Fomen
Blog fomen to ogrom recenzji produktów (w tym cyfrowych) i usług, a także poradniki, felietony, opiniotwórcze teksty, ciekawostki, wyjaśnienia zagadnień ze świata nauki i okazjonalne doradztwo w zakupach. Jesteś dumni, że udało nam się zbudować w sieci miejsce skupiające dużą społeczność pasjonatów nowych technologii i innowacji, rozrywki, motoryzacji, sportu, muzyki, filmów i seriali.
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *